Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wręczono statuetki "Jaskółki 2018" tym, którzy zatrudniają niepełnosprawnych

PSZ
Fot. Paweł Kobylewski - centrum DZWONI/Paweł Szałankiewicz
W czwartek w Agorze Bytom odbyła się gala wręczenia Statuetek "Jaskółki 2018" pracodawcom, którzy zatrudnili przy wsparciu Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie osoby niepełnosprawne.

O tym, że znalezienie pracy osobom niepełnosprawnym intelektualnie nie jest łatwe, przekonują się na co dzień pracownicy Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (w skrócie DZWONI), które działa od 12 lat w Bytomiu.

- Na początku pracodawców ciężko było do tego przekonać. Teraz ich nastawienie się zmieniło. Są bardziej otwarci na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi Magdalena Pióro, kierownik centrum.

Działające w Bytomiu centrum „DZWONI” jest częścią Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Pracownicy centrum pomagają w znalezieniu pracy mieszkańcom niemal całego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz Zagłębia.

- Pomaga nam w tym przyjęty przez nas model, w którym pracujemy, czyli zatrudniania wspomaganego. Polega on na tym, że najpierw poznajemy osobę w trakcie warsztatów przeprowadzanych z doradcą zawodowym i psychologiem. Taka osoba poznaje swoje umiejętności, mocne i słabe strony, a także określa preferowaną pracę. Dzięki temu wiemy, jakie są jej potrzeby i gdzie szukać zatrudnienia - opowiada Magdalena Pióro. To nie wszystko, ponieważ potem potencjalny pracownik bierze udział w tak zwanych próbkach pracy. Wraz z trenerem pracy idzie do zaprzyjaźnionego zakładu, gdzie poznają pracę na prawdziwych stanowiskach pracy.

- Dzięki temu jest mu łatwiej podjąć decyzję, jaką pracę chce wykonywać, a my dzięki temu wiemy, gdzie się może odnaleźć, a gdzie niekoniecznie. Dopiero wtedy zaczynamy szukać dla niej pracy - mówi Tomasz Kosik, trener pracy w Centrum „DZWONI”.

Łatwiej wtedy jest też rozmawiać z pracodawcą, ponieważ po poznaniu umiejętności oraz potrzeb pracownika wiadomo, gdzie się kierować i jakiej firmie zaproponować jego zatrudnienie. - Często na początek oferujemy praktykę, która jest dla pracodawcy bezpłatna i daje mu możliwość sprawdzenia, jak pracownik będzie się sprawdzał w jego zakładzie - podkreśla Tomasz Kosik.

W ten sposób w ciągu blisko 12 lat znaleziono pracę blisko 350 osobom, w tym Annie Adamus oraz Arkadiuszowi Zdebikowi.

- Praca dużo zmieniła w moim życiu. Dzięki niej jestem bardziej samodzielna - podkreśla Anna. Jej kolega dodaje: - Ja dzięki temu mam przede wszystkim kontakt z ludźmi i fajnych kolegów. No i pieniądze na moje podróże i górskie wyprawy - mówi Arkadiusz. Obecnie pod opieką bytomskiego centrum znajduje się aż 130 osób z niepełnosprawnością, w tym 80 osób zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Niektóre osoby pracują już ponad 10 lat.

O tym, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, przekonuje Marcin Gwóźdź z firmy AmRest, która prowadzi takie restauracje, jak KFC, Burger King czy Pizza Hut. - W Pizzy Hut w Czeladzi jest Damian, który pracuje z nami od ponad ośmiu lat. Po nim pojawiła się Kasia, która pracuje z nami od ponad roku. Jeszcze parę lat temu zgodziłbym się, że przedsiębiorcy nie są chętni by zatrudniać osoby niepełnosprawne, ale pracodawcy coraz bardziej się dziś na to otwierają - podkreśla Marcin Gwóźdź, który w imieniu firmy odebrał wyróżnienie „Ambasador Zatrudnienia Wspomaganego”.

Osoby niepełnosprawne zatrudnione są również w restauracjach McDonalds. - Filozofia naszej firmy nie dyskryminuje i nie dzieli pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy ich nie zatrudniać, skoro są to osoby pełnowartościowe - podkreśla Mateusz Kałuża z firmy Jurex prowadzącej restauracje sieci McDonalds. - Szczerze mówiąc są one w większości bardziej optymistyczne i chętne do pracy niż niejednokrotnie osoby pełnosprawne - dodaje.

Kałuża przyznaje, że w przypadku pierwszych osób, które podejmowały pracę, obie strony musiały się siebie wzajemnie nauczyć. - Ale zyskali tak oni, jak i my - zaznacza.

Lista nagrodzonych statuetkami "Jaskółki 2018".

1. HOTELE DIAMENT S.A.
2. FOR 5 Jan Kulig
3. „JUREX” Irene Jurek
4. Bar Wegetariański S.C. Mariola Poddemska, Natalia Witosz „Złoty Osioł”
5. MAKADI Sp. z o.o.
6. Cafe Silesia sp. z o. o.
7. Spółdzielnia Socjalna HONOLULU
8. Kafena Spółka z o.o. Sp. komandytowa
9. Amrest sp. z o.o. (Restauracja Pizza Hut w Katowicach)
10. Amrest sp. z o.o. (Restauracja Pizza Hut w Czeladzi)
11. Silesiadis sp. z o.o.
12. Gekoplast S.A.
13. TC sp. z o.o.
14. P.U.H. Podkowa sp. z o.o.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto