Na lekcje religii w szkołach podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu uczęszcza 96 procent uczniów Na lekcje religii w szkołach podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu uczęszcza 96 procent uczniów

Na lekcje religii w szkołach podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu uczęszcza 96 procent uczniów (© fot. Paweł Relikowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Brak możliwości wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - tak uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu.

Zdaniem sędziów doszło do naruszenia artykułu 14 Konwencji, zakazującego dyskryminacji, w związku z artykułem 9, gwarantującym wolność myśli, sumienia i wyznania. W uzasadnieniu podkreślili oni również, że uczniowie uczęszczający na religię mają na świadectwie ocenę, podczas gdy osoba niewierząca, która chciała uczęszczać na etykę, ma w tym miejscu przekreślone słowa religia/etyka. Tymczasem informacja o wyznaniu nie powinna znaleźć się na świadectwie.

Trybunał podjął decyzję w sprawie skargi złożonej w 2002 r. przez Urszulę i Czesława Grzelaków z Wielkopolski. Grzelakowie napisali, że polskie szkoły szykanują ich syna Mateusza, bo z powodu braku lekcji etyki musiał dwukrotnie zmieniać szkołę, a podczas apelu na zakończenie roku szkolnego, ostatni dostał świadectwo, bo był jedynym, który nie miał oceny z religii. Skargę złożyli, kiedy interwencje w Ministerstwie Edukacji Narodowej i u rzecznika praw obywatelskich okazały się bezskuteczne.
Grzelakowie zażądali też 150 tys. euro zadośćuczynienia. W swojej skardze do Trybunału podkreślili, że podczas gdy inni uczniowie odbywali lekcję religii, ich syn nie miał zapewnionej opieki. Ten problem dotyka zresztą obecnie wielu nastolatków, którzy nie chodzą na lekcje religii. Nauczyciele wysyłają ich wówczas do biblioteki. Opinię popierającą ich skargę napisała do Trybunału Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Wczorajszy wyrok zapadł większością głosów, sześć do jednego. Trybunał nie zasądził odszkodowania uzasadniając, że samo uznanie naruszenia konwencji będzie dla Grzelaków wystarczającą satysfakcją.

W województwie śląskim lekcje etyki odbywają się w 126 (w tym 29 szkołach podstawowych) na 4 tys. szkół, czyli w 3,1 proc. placówek. To mało, ale średnia krajowa jest jeszcze niższa i nie przekracza 2,5 proc.

Zgodnie z rozporządzeniem resortu edukacji z 1992 roku uczniowie mogą wybierać między religią a etyką albo nie chodzić na żadne zajęcia, jednak w tym czasie szkoła powinna im zapewnić opiekę. W praktyce wygląda to tak, że deklarację podpisuje rodzic. Tylko pełnoletni uczeń decyduje sam.

- Gdyby, tak jak w Niemczech, wybór między religią i etyką był obowiązkowy, nie byłoby problemu z organizacją zajęć z etyki w szkołach - uważa ks. Marceli Cogiel, dyrektor wydziału katechetycznego archidiecezji katowickiej.

Tymczasem w Gimnazjum nr 9 w Zabrzu etyka zadebiutowała w planie lekcyjnym dopiero w tym roku. Zapisało się dziesięciu uczniów, o trzech więcej niż wymagane minimum.

- Poprzednio nie mogliśmy ich tylu nazbierać, dlatego religia była na pierwszych lub ostatnich zajęciach, żeby uczniowie nieuczestniczący w zajęciach mogli później przyjść do szkoły lub iść wcześniej do domu - tłumaczy Bożena Nitka, wicedyrektorka zabrzańskiego gimnazjum.

Gdy okazało się, że chętnych do nauki jest więcej, nauczyciela do prowadzenia lekcji znaleziono bez problemu. - Nasz historyk może z powodzeniem prowadzić zajęcia z etyki. Może jej uczyć niemal każdy, kto skończył studia wyższe i miał filozofię - wyjaśnia Bożena Nitka.

W Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu, jak w większości szkół w kraju, lekcji etyki nie ma. - Na religię chodzi 98 proc. uczniów, ale rodzice pozostałych nie zgłaszali chęci zapisania dziecka na etykę. Nie było żadnego zainteresowania. Dlatego po lekcjach dziecko może zostać w bibliotece albo po prostu iść do domu - mówi Katarzyna Kowal, wicedyrektorka podstawówki.

- Jak nie ma w siatce zajęć etyki, to nie może być chętnych do udziału w zajęciach - komentuje sytuację Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia.
- Z etyką jest ten problem, że zwykle mówi się o niej w kontekście powiązanym z religią. To nie jest dobre zestawienie. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla polskich szkół byłoby, gdyby etyka stała się częścią nauczanej w nich filozofii i nie była traktowana w opozycji do religii - uważa dr Mariusz Wojewoda, adiunkt w zakładzie etyki Uniwersytetu Śląskiego.

Wiadomości

Komentarze (29)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

świadomy (gość)

Tak - zlikwidować i religię i etykę, a za to dać o wiele bardziej uświadamiające religioznawstwo; przynajmniej młodzi się dowiedzą ile jest tego bałamuctwa w świecie i jak jeden chciałby nawracać drugiego - różnymi metodami, z zastraszaniem i siłowymi włącznie. Na podstawie tej wiedzy ogólnej wybierze potem sobie sam, o ile wcześniej nie zostanie agnostykiem lub ateistą.

wielce życzliwy (gość)

Czegoś babo sie nażarła że tekie dyrdymały wypisujesz ? A może modlitewnik sie pod twoim kaszalocim cielskiem zarwał ? Ty przestań sie modlić i żreć a weż sie do uczciwej roboty to i zatory sie tobie usuną i krew z tlenem do głowy wpuszczą. No i martwice mózgową jeszcze uratują. Jest jeszcze nadzieja i obyś nie była warzywkiem, na które obowiązuje, nadal 3 %owy podatek VAT

Krystynka z Polski (gość)

czy wiesz kto jests jedynym polskim posłem , który zrezygnował z poselskiej emerytury ?
czy wiesz kto zebrał 140 tys podpisow sprzeciwiajacych sie narzuconej przez Unie Ewropejską dyrektywie nakazu likwidacji tzw. szmatexów?
czy wiesz że benzyna w Egipcie jest po 60gr za litr , a w Wenezueli po 20gr i kto żąda i obiecuje zlikwidowanie akcyzy na paliwo
ktorego koszt po odjeciu akcyzy bedzie wynosił 1.20zł z vat
czy wiesz kto dzieki twojej pomocy poparcia go w wyborze na Prezydenta -zbierze wymagane 100tys podpisow pod wnioskiem ,złoży ustawe projekt i zlikwiduje podatek CIT i PIT
czy wiesz kto chce ujednolicenia Vat na poziomie 7 , pozniej 3% -
dzieki czemu nastapi explozja przedsiebiorczosci i bum gospodarczy na niespotykana w Europie skale
czy widziałes kiedyś 65 miliardów dolarow i ile bedzie to będzie po podziale przez 38 milionow statystycznych obywateli polski
To tyle Tusk, Komorowski i Kaczyński podczas wizyty i spotkania z premierem Izraela w grudniu obiecali wypłacić rzadowi Izrraela i tamtejszym organizacja żydowskim za zbrodnie i kradzież mienia popełnione przez 3 rzesze -przez niemców
Temu sie zdecydowanie Janusz Korwin Mikke sprzeciwia- to grabież Polski , bandycki napad na polaków
sprzeciw sie zdalnie sterowanemu z Izraela, z niemiec z Rosji marionetkowemu rzadowi

poprzyj JKM-poprzyj faceta ktory działa

agdzieposzanowanieprawaprzezBWO (gość)

Jak to możliwe by Pinokio był Prezydenten Najjasniejszej III RP ? Jak to możliwe by wogóle strugany chlopczyk znany jako wielki kłamca startował w tych zacnych wyborach

docent (gość)

Pan marszałek Bronisław Komorowski brzytwy się chwyta. Lateksowa tajna broń, i błazeństwa posła Palikota na nikim nie robią już wrażenia, toteż dla rozmaitości sztab postawił na wątek sensacyjny. Okazało się, że straszliwe niebezpieczeństwo zawisło nad strasznym dziaduniem, czyli panem Władysławem Bartoszewskim. Podobnież dostał listy z pogróżkami, toteż premier Tusk, sam wrażliwy po bliskim spotkaniu III stopnia z powodzianami w Sandomierzu, przydzielił mu ochronę funkcjonariuszy BOR. Ajajajajajajaj! W sukurs pospieszyła tedy niezawodna „Gazeta Wyborcza” z czego nieomylny znak, że i lobby żydowskie z wyborczym zwycięstwem pana marszałka Komorowskiego wiąże wielkie nadzieje. Czyżby liczyło na to, że pan marszałek, już jako tubylczy prezydent, wypuści z turmy izraelskiego razwiedczyka Uri Brodskiego i nawet nie ośmieli się postawić warunku rezygnacji Izraela ze wszystkich tzw. roszczeń rewindykacyjnych wobec Polski? Mobilizacja musiała objąć nawet jeszcze głębsze rezerwy, na co wskazują wyrazy solidarności, jakie „profesoru” Bartoszewskiemu złożył były przewodniczący sławnej w swoim czasie partii zagranicy, czyli Unii Demokratycznej, pan Mirosław Czech, działacz infiltrowanego przez banderowców Związku Ukraińców w Polsce. Czekamy zatem, kiedy oprócz BOR-u warty przed rezydencją Władysława Bartoszewskiego wystawi Mosad i UPA. Takiego braterstwa broni chyba jeszcze nie było.

OLA (gość)

tzw publiczne i mainstreimowe media poswiecaja bandzie czworaga setki razy wiercej czasu antenowego lamiac ustawe

w TVP zdrajca i nieudacznik Komuchowski 62 godziny , Kaczynski i napieralski okoloo 5 godzin , a Korwin Mikke z wielka łaską 13 minut w czwartek na tvp info o 20.05
gdzie tu sprawiedliwosc
moze czasem mignie w coniektorych wiadomosciach
ale oczywiscie z wyciszonym dzwiekiem, bo jakze by inaczej
szyderczo wykpiewany przez redaktora w zmanipulowanym do granic absurdu probujacym go osmieszyc kilkusekundowym news
Jedyny i konkretny, inteligentny- ten ktory nie boji sie przeciwstawic reszcie sokrumpowanej swinskiej sejmowej mafi
glosujmy na Korwina Mikke , niedajmy sobie wmowic ze ten ktory smaruje sondazowni kase - jest tym ktory wygra
niedajmy sobie wmowic ze glosujac serccem marnujemy swój głos

nawet jesli odstrzszaja Cie jego coniektore radykalne poglady , to niezaprzeczysz sobie ze jest to jedyny patriota wstrod kandatów
reszta gada tylko to co wyborvcy chcieli by uslyszec- i cala ta reszta nie zawacha sie wszystkiego co glosli odwolac w nastepny dzien po wyborach smiejac ci sie prosto w twarz.
nikt lepszy niz Korwin Mikke sie nam nietrafi
wyborco jesli tego niewidzisz to jestes ślepy i gluchy
obudzisz sie pod rosyjskim albo niemieckim zaborem i zaplaczesz za Janem Korwinem Mikke i nad swoja bezmyslnoscia i glupota - ale wtenczas bedzie juz za póżno !

wpisz w google Youtoube JKM
i posluchaj konkretow Janusza Korwina Mikke

wondolekarzaodgłowy (gość)

Toż to nie możliwe !!!!!! By PiSmętki nawoływały do pogwałcenia wyroku Sądu. Nie, to nie możliweeeeeeee A jednak głupków jest w tym PiSie na potęgę. Widząc co Te PiSmatoły wypisują

benny hill (gość)

Jakaś Pani jest tu sądem. A w Zabrzu sądem jest sekretarka, która wydaje postanowienia

Miro (gość)

No proszę !!! Mamy jeszcze jeden arbitralny dowód na to, że Jarosław Kaczyński powinien zostać PREZYDENTEM Naszego KRAJU żeby zaprowadzić porządek wszędzie, przywrócić normalność. Wszyscy wiemy, że PO chce kręcić LODY!!! Robi to w każdej dziedzinie naszego życia, a w służbie zdrowia w szczególności!!! Przypomnijcie sobie STENOGRAMY i BILINGI posłanki Platformy Antyobywatelskiej P. BEATY SAWICKIEJ!!!!!

Aldi (gość)

Sadownictwo w III-ciej RP sa opanowane calkowicie przez PO i stojace za nia srodowiska bylej komunistycznej bezpieki . Stanowia one brutalna sile
sluzaca do nekania opozycji zwiazanej z Prawem i Sprawiedliwoscia.PO-dlosc i
plugastwo-oto nasz caly POLSKI BEZMIAR NIESPRAWIEDLIWOSCI.!!!!!

Zosia (gość)

Przez ten wyrok ukazała się prawdziwa twarz polskiego sądownictwa . Tak jak jakiś czas temu orzekli , że słowo cham nie obraża nikogo a wręcz przeciwnie jest standardem do używania (czego jesteśmy światkiem w osobie palikota) . Sądownictwo nie kieruje się zasadą , że PRAWDA to PRAWDA ale że Prawda to G...O prawda.I tak będzie gdy zagłosuje większość na komorowskiego !

wypiór (gość)

Prawda jest jak koń i każdy ją widzi, oprócz Sądu. Sąd zaś obstawia konia, a prawda go nie interesuje ! wiadomo jak ,,niezawisłe" jest sądownictwo pod wodzą tuska

Ida (gość)

To juz nie pierwszy raz POLACY przekonali się co to jest Peło.
Kochani idziemy wszyscy na wybory i głosujemy na Pana Jarosława Kaczyńskiego
A komorucha zapraszamy do powodzian, może dostanie po mordzie tak jak tusk

Więcej na temat: