Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Teraz 43”. Miks dawnej stolicy i współczesnej metropolii. Wyjątkowe zdjęcia!

Redakcja
„Teraz 43”. Miks dawnej stolicy i współczesnej metropolii. Wyjątkowe zdjęcia!
„Teraz 43”. Miks dawnej stolicy i współczesnej metropolii. Wyjątkowe zdjęcia! Marcin Dziedzic
„Teraz 43”. Warszawa wczoraj i dziś. Jak wyglądałyby miks dawnej stolicy i współczesnej metropolii? Marcin Dziedzic przybliża dwie, wydawać by się mogło, że niezwykle odległe, opowieści o mieście.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby wojna i dwa powstania nie zniszczyły miasta? Co byłoby, gdy – tak jak w filmie „AmbaSSada” - II RP istniała do dzisiaj? Sprawie przyjrzał się Marcin Dziedzic. Najpierw – dwa lata temu – przygotował projekt „Teraz 44”. Oglądaliśmy wtedy sceny z powstania warszawskiego połączone ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc. Tym razem Marcin Dziedzic wpadł na inny pomysł.

„Teraz 43” to kolaże fotografii Warszawy o roku 1943 ze współczesnymi ujęciami metropolii. Data nie jest przypadkowa, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to symboliczny koniec ludności żydowskiej w Warszawie. Wraz z gettem „zburzono” wielowiekową historię tego narodu w stolicy Polski.

- Dobrze przypomnieć, że Żydzi nie tylko zginęli w Warszawie (dzielnica północna, w której mieszkali, to było 40 proc. miasta), ale żyli tu od dawna. Najstarsza fotografia, którą wybrałem jest z 1916 roku. Była to pierwsza legalna demonstracja po 125 latach od uchwalenia konstytucji. Ćwierć miliona ludzi na ulicach, a wśród nich naczelny rabin Perlmutter – tłumaczy Marcin Dziedzic. - Chciałem pokazać życie codzienne, przedwojenny okres, getto oraz powstanie. Nie będzie tam tylko gehenna. Urzekło mnie chociażby zdjęcie rodziny w Ogrodzie Saskim, przed Pałacem, w miejscu wtedy oczywistym dla warszawiaków – dodaje.

W tej chwili powstało już kilka kolaży w ramach projektu „Teraz 43”. Całość ma być jednak gotowa w przyszłym roku, na 75 rocznicę powstania w getcie żydowskim. Książkę dopełni dziennikarka i pisarka Magdalena Kicińska. - Oprócz historycznego, książka będzie miała także wymiar literacki – zapowiada Marcin Dziedzic.

Powstawanie projektu na bieżąco możecie śledzić na fanpage'u Teraz43. Na Facebooku znajdziecie też fotografie z poprzedniego przedsięwzięcia, czyli Teraz44.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto