Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Serafin Honorowym Obywatelem Bytomia

PSZ
W czwartek w czasie uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się w Operze Śląskiej, wręczono tytuł Honorowego Obywatela Bytomia Tadeuszowi Serafinowi - wieloletniemu dyrektorowi opery.

Tytuł nadano mu za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju miasta Bytomia, zwłaszcza jego sfery kulturalnej, a także rozsławienie miasta na całym świecie dzięki działalności w Operze Śląskiej.

To w okresie kierowania przez niego Operą Śląską w Bytomiu powstawały wielkie spektakle, o których mówiła cała operowa Polska i które obsypał deszcz Złotych Masek: „Tannhäuser”, "Gioconda”, "Nabucco", „Aida",„Don Carlos”, "Borys Godunow”, "Ubu Król”, a także historyczna już „Carmina Burana”. Tadeusz Serafin jest laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień; otrzymał m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę , Złoty oraz Kryształowy "Laur Umiejętności i Kompetencji". Uzyskał nagrodę w kategorii „Najlepszy Dyrygent” przyznaną przez Kapitułę Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

Serafin kierował Operą Śląską, reformując i rozwijając teatr, otwierając go na nowe przestrzenie artystyczne i logistyczne, mając także udział w modernizacji zabytkowego gmachu i jego odbudowie po pożarze w 2000 r. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia jest formą uznania zasług i złożenia szczególnego hołdu dla pracy i wysiłków w budowie marki, jaką jest dziś Opera Śląska i jej znaczenia dla najnowszej historii naszego miasta.

Tadeusz Serafin jest ósmą osobą, którą uhonorowano w tej sposób. Wcześniej ten tytuł otrzymywali: Hubert Kowol – proboszcz parafii św. Barbary w latach 1965-2000, Jan Drabina – prof. dr hab., polski religioznawca, historyk, i mediewista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wiesław Ochman – śpiewak operowy, Aleksander Sieroń – prof. zw. dr hab. n. med. dr h.c., kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Katedry Chorób Wewnętrznych ŚUM, Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej oraz Centralnej Pracowni Endoskopii, Johannes Gayda – urodzony i wychowany w Bytomiu działacz na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, Jerzy Pieniążek – neurochirurg oraz Waldemar Legień - judoka, dwukrotny mistrz olimpijski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto