Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Operze Śląskiej w Bytomiu. Pierwszy dzień obchodów

Magdalena Kutynia
W Bytomiu rozpoczęły się już obchody Święta Niepodległości. W sobotę, w Operze Sląskiej odbył się Koncert Galowy Muzyki Polskiej w czasie którego wykonano utwory największych polskich kompozytorów: Moniuszki, Chopina, Różyckiego i Kilara. Prezydent rozdał też nagrody zasłużonym bytomianom.

W niedzielę, 8 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość zorganizowana przez urząd miasta z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. – Już od wielu lat, w ten właśnie sposób rozpoczynamy obchody tego ważnego święta narodowego – mówi Anna Panas, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM w Bieruniu. – Uroczystość podzielona jest na dwie części. W pierwszej części rozdawane są nagrody: Medal Miasta Bytomia oraz nagroda prezydenta w dziedzinie kultury „Muza”. Potem odbywa się część druga, artystyczna, w której wykonywane są utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów – wyjaśnia.

Medal Miasta Bytomia prezydent przyznaje na wniosek kapituły osobom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w pięciu dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej, sportowej. W tym roku wyróżnieni zostali: Maciej Bartków - historyk i autor książek poświęconych Bytomiowi; Ryszard Kłak - dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu i twórca modelu działania bytomskiego Uniwersytetu III Wieku; Tadeusz Kwapisz – właściciel bytomskiej firmy z tradycjami, rodzinnej piekarni i cukierni oraz towarzystwo społeczno - kulturalne „Szombierki”.

Nagrodę „Muza” prezydent przyznaje w trzech kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą. Jest to już dziewiętnasta edycja tej nagrody. W tym roku statuetki otrzymali: Joanna Prus-Kaczkowska - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu; Jacek Woleński - konferansjer, dziennikarz muzyczny, krytyk, komentator wydarzeń muzycznych; Adam Żurawski – artysta kabaretowy; Marcel Sławiński - scenograf, członek Polskiej Akademii Filmowej, doktor sztuk plastycznych w katedrze malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierownik Katedry Scenografii Filmu i Telewizji na wydziale Scenografii ASP w Warszawie oraz Opera Śląska - najstarszy teatr operowy w powojennej Polsce.

W części artystycznej sobotniej uroczystości odbył się Koncert Galowy Muzyki Polskiej. Z okazji Święta Niepodległości, na deskach Opery Śląskiej wystąpili: Katarzyna Haras-Kruczek, Ewelina Szybilska, Sylwester Kostecki, Władzimierz Skalski, Kamil Zdebel, a także orkiestra, chór oraz balet Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Sarafina i Krzysztofa Dziewięckiego. Reżyserem i choreografem koncertu był Henryk Konwiński, natomiast słowo poetyckie wygłosił Piotr Warszawski. – Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić to patriotyczne święto, dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej części bytomskich obchodów Dnia Niepodległości – mówi Krystyna Dobies, bytomianka, która przyszła na koncert. – Jest to też wspaniała okazja by się ukulturalnić i poobcować trochę z muzyką – dodaje mąż, Stanisław Dobies.

Program koncertu był bardzo bogaty. Zaprezentowano fragmenty oper: „Straszny Dwór”, „Halka” , „Na kwaterunku” i „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki, a także fragmenty baletów do których muzykę skomponowali przed laty Fryderyk Chopin i Ludomir Różycki. W przerwach, między utworami recytowane były wiersze Cypriana Kamila Norwida. Na zakończenie koncertu wybrzmiał „Polonez” Wojciecha Kilara. – W takich chwilach jak dzisiejszy wieczór jestem dumna z tego, że jestem bytomianką – mówi Maria Jurzak. – To był świetny pomysł na uczczenie Święta Niepodległości – dodaje.

Galę poprowadziła Krystyna Jankowiak, wychowanka Opery Śląskiej. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 70 lat od powstania bytomskiej Opery Śląskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto