Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święte prawo gór

Redakcja
Po pierwsze: wyobraźnia i pokora. Po drugie: szacunek dla natury. To ważne, aby zimowe górskie szlaki były przyjazne dla turystów

Jutro Wigilia Bożego Narodzenia, później Nowy Rok i tylko dwa tzw. czarne dni do Święta Trzech Króli. Dla niektórych będzie to bardzo długi wypoczynek i mnóstwo czasu na turystyczne wyprawy. A jeśli już, to gdzie, jak nie w góry? Zimą są szczególnie urokliwe nie tylko dla narciarzy. Ale są też niebezpieczne. Dlatego planując urlop w górach, warto poznać (lub przypomnieć sobie) zasady bezpieczeństwa obowiązujące na górskich szlakach.

Kodeks zimowego turysty
Zakaz uprawiania zimowej górskiej turystyki jest niemożliwy i też zbędny. Najlepszym sposobem zarówno ochrony przyrody, jak i zapewnienia ludziom bezpieczeństwa w górach jest uczenie się, jak człowiek może współegzystować z naturą. Jest kilka prostych zasad, którymi możemy się kierować, aby to osiągnąć. I to jest właśnie krótki kodeks zimowego turysty. Co zawiera? Parę rad, które łatwo zapamiętać i stosować.

Nie schodź z tras i szlaków
Aby przetrwać zimę, zwierzęta potrzebują spokoju. Zostań w miejscach wyznaczonych dla ludzi. I nie narażaj zwierząt na niepotrzebne straty energii. Twoje zapasy muszą ci wystarczyć tylko na jedną wycieczkę. Zgromadzone przez zwierzęta zapasy tłuszczu muszą im wystarczyć aż do wiosny.

Nie podchodź do zwierząt
Jeśli chcesz obserwować zwierzęta, zaopatrz się w lornetkę lub lunetę. Nie podchodź zbyt blisko, bo narażasz i zwierzęta, i siebie samego na niebezpieczeństwo. I nie próbuj zrobić zdjęcia roku za pomocą kompaktowego aparatu. Lepiej kup sobie pocztówkę...

Uważaj na rośliny
Unikaj łamania gałązek, nawet jeśli wyglądają tak, jakby były suche. Jeśli nie będziesz ostrożny, twoje kijki, narty lub rakiety śnieżne mogą łatwo uszkodzić drzewa i inne rośliny. Odłamane gałązki mogą zranić i ciebie.

Zabierz ciepłe ubranie
W górach temperatura szybko spada, nawet o 10-15 stopni C po zachodzie słońca. Gdy zrywa się wiatr, może to być też zimowa zadymka. Zabierz więc z sobą odpowiednie wyposażenie i ubranie, przewidując zmianę warunków. Pomyśl o zabraniu termosu z ciepłym napojem i wystarczającego zapasu żywności, abyś mógł uzupełnić kalorie stracone w czasie wysiłku i niezbędne do utrzymywania odpowiedniej ciepłoty ciała.

Pamiętaj o ryzyku lawin
Ryzyko lawin musi być traktowane poważnie. Nie daj się zwieść przyjaznym krajobrazem i bądź nieufny nawet, jeśli droga wygląda na bezpieczną.

Szanuj spokój i ciszę
Nie hałasuj i nie wymachuj rękami bez potrzeby. Uda ci się wtedy nie narazić na ryzyko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto