Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Bytomiu będzie miała nową siedzibę?

Paweł Szałankiewicz
Straż pożarna w Bytomiu będzie miała nową siedzibę?
Straż pożarna w Bytomiu będzie miała nową siedzibę? Fot. UM Bytom
Straż pożarna w Bytomiu za niedługo ma otrzymać 2,5 hektara terenu przy ulicy Łużyckiej i Piłkarskiej. Dziś teren ten został przekazany przez dotychczasowego właściciela Kompanię Węglową - Skarbowi Państwa - za zaległości podatkowe, a wojewoda przekazał je miastu.

Straż pożarna w Bytomiu: Starania o ten teren trwały bardzo długo, bo aż...7 lat. Co prawda wcześniej, w 2003 roku był gotowy projekt budowy nowej strażnicy przy ul. Hutniczej, ale nie było na to pieniędzy. Kilka lat później, w 2007 roku, powstał pomysł, aby obiekt wybudować przy ul. Łużyckiej i Sportowej. Strażacy dlatego szukali nowego miejsca na komendę, ponieważ ich nie spełnia od dawna wielu wymogów a sam budynek jest zabytkowy. Obecna komenda została wybudowana 110 lat temu , kiedy do pożarów wyjeżdżały wozy bojowe zaprzęgnięte w konie.

Parking i garaże w komendzie są za małe. Aby wjechać do garażu, strażacy muszą... składać lusterka. Kiedy wyruszają na akcję, zbiegają na parter z trzeciego piętra, nie mają do dyspozycji ślizgów. Jak podkreśla Adam Wilk, zastępca komendanta strazy pożarnej, przez to strażacy tracą cenny czas na interwencję.

Straż pożarna w Bytomiu będzie miała nową siedzibę?

A kiedy miałaby rozpocząć się budowa? Prezydent Bytomia, Damian Bartyla wierzy, że jeszcze w tym roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę. Jak zapewnia Marek Rączka, szef śląskich strażaków, wojewódzka komenda zrobi wszystko, by pozyskać na to pieniądze. - Postaramy się o dotację z Unii Europejskiej. Ta inwestycja jest priorytetowa, bo warunki panujące w Bytomiu są bardzo trudne. Dlatego cieszę, że władze miasta, województwa i Kompanii Węglowej zrobiły wszystko, by to zmienić - podkreśla.

Z nową siedzibą strażacy wiążą spore nadzieje. Nie tylko poprawią się ogólne warunki pracy. Zwiększy się też bezpieczeństwo mieszkańców. Zrobiliśmy analizę, z której wynika, że prędzej dotrzemy do Miechowic, Karbia i Bobrka, a po wybudowaniu Becetki – do Suchej Góry, Stroszka i Szombierek – mówi Adam Wilk.
Warto podkreślić, że od kilku lat to bytomska jednostka ratowniczo-gaśnicza jest najczęściej w kraju wzywaną do zdarzeń. Statystycznie wyjeżdża na akcję co trzy godziny.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto