Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po dotacje do funduszu
Pięć czyściutkich kilometrów w Chybiu

W siedzibie WFOŚiGW podpisano umowę o dofinansowanie projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Chybie - etap II". W ramach projektu Chybie zamierza się wybudować sieć kanalizacji sanitarnej o długości ok. 5 km i zmodernizować oczyszczalnię ścieków poprzez doposażenie w urządzenia technologiczne zapewniające usuwanie związków biogennych azotu i fosforu (będą m.in. zatapialne mieszadła średnioobrotowe oraz stacja dozowania wraz z uzupełnieniem instalacji sterujących i zasilających). Całkowity koszt projektu oszacowano na ponad 4 mln zł, kwota dofinansowania z UE wyniesie ponad 3 mln zł. Dzięki przeprowadzonej inwestycji zwiększony zostanie stopień skanalizowania aglomeracji z 49 proc. do 52,5 proc. Prócz tego, poprawi się jakość oczyszczonych ścieków.

Powstaje nowa encyklika
Co nam powie papież Franciszek o ekologii?

Szefowa amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Gina McCarthy przeprowadziła rozmowy z urzędnikami Watykanu, którzy pomagają papieżowi Franciszkowi przygotować encyklikę na temat ekologii i klimatu. Co w niej będzie? Tego dowiemy się już w czerwcu. Ale już w styczniu papież mówił, że człowiek "wymierza policzki naturze" i ponosi odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. - Zawładnęliśmy trochę naturą - ocenił. Mówił także, że jest rozczarowany konferencją klimatyczną w Peru i ostrzegł: "To się skończy Hiroszimą". Tymczasem rzecznik papieski, o. Federico Lombardi potwierdził, że papież skoncentruje się na "ekologii człowieka".

Śląskie stado z rodowodem
Do Pokazowej Zagrody w Pszczynie wprowadzi się nowa samica. Bo czego nie robi się dla żubra?

Fundusz przeznaczył 31 tys. 120 zł dofinansowania na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej w drugim (poza jankowickim) ośrodku hodowlanym. Pieniądze będą wydane na zakup samicy żubra, a także niezbędnych, zróżnicowanych pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji oraz na zapewnienie profesjonalnej opieki weterynaryjnej. Pieniądze trafią do Pokazowej Zagrody w Pszczynie, gdzie w czerwcu 2008 r. sprowadzono stado żubrów z ośrodka w Jankowicach, oznaczonych w księdze rodowodowej prowadzonej w Białowieskim Parku Narodowym symbolem PL - linia genetyczna pszczyńska. W całej Europie jest ok. 4,5 tysiąca żubrów. Należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dlatego są objęte ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej. Bo - żeby gatunek przestał być zagrożony - populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk. Dla zachowania gatunku niezbędna jest kontrola wymiany osobników między stadami (do rozrodu dobiera się jak najmniej spokrewnione żubry). Dlatego nowa samica, która wniesie nowe geny, jest tak oczekiwana w pszczyńskiej Pokazowej Zagrodzie.

Śląskie Ekologiczne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!