Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Kacpra

Dawid Samulski
W tym tygodniu Kacper kończy piętnaście lat. Cierpi na mózgowe porażenie czterokończynowe i epilepsję, co jest wynikiem ropnego zapalenia opon mózgowych przebytego w wieku dwóch miesięcy

- Ledwo uszedł z życiem - wspomina mama Kacpra, pani Maria. Bogusław Dziwak, tato chłopca, dodaje, że choroby na czas nie wykryto i dopiero we wrocławskim szpitalu rodzina uzyskała pomoc. Tam okazało się, że Kacper cierpi na posocznicę i jest o krok od śmierci.
- Początki po wyjściu z tej strasznej choroby były trudne - opowiada pani Maria. - Przez dłuższy czas był bez kontaktu i dużo płakał. Pomału dźwigaliśmy go z tego stanu i dziś jest już innym dzieckiem.
Lata poświęceń i żmudnej rehabilitacji doprowadziły do znakomitych efektów. Kacper, pomimo swej niepełnosprawności, jest chłopcem pogodnym, o zniewalającym uśmiechu. Choć nie mówi, nie radzi sobie z czynnościami dnia codziennego i porusza się na wózku, czworakach, a ostatnio na kolanach, to zabiega o kontakt, lubi się bawić i jest bardzo ruchliwy. Uczy się porozumiewać za pomocą piktogramów, a jego ulubionym zajęciem jest słuchanie muzyki, a nawet poruszanie się w jej rytm.
Całe życie rodziny Dziwaków toczy się wokół Kacpra. Rodzicom pomagają jak mogą dwie starsze siostry chłopca. Przed dwoma laty Kacper został wujkiem Marcela, z którym uwielbia bawić się i słuchać muzyki. Do ulubionych zajęć Kacpra należy też gra na instrumentach muzycznych i zabawa z komputerem.
Chłopiec jest pod stałą opieką fizjoterapeuty i pedagoga w Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej Fundacji na Rzecz Profilaktyki i Rehabilitacji Dzieci z Wadami Postawy i Uszkodzeń Narządów Ruchu w Oleśnicy oraz uczęszcza do drugiej klasy w twardogórskim Zespole Szkół Specjalnych. Rośnie i uwielbia podróżować, dlatego rodzice zakupili mu lekki i wygodny do składania wózek, a taki kosztuje 5,5 tys. zł. - Nieustanne zabiegi rehabilitacyjne, psychologiczne i logopedyczne to dla Kacpra szansa na osiągnięcie coraz lepszej sprawności psychofizycznej - wyjaśnia jego mama. - Niestety, wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Ponieważ na co dzień nie możemy zapewnić mu wszechstronnej rehabilitacji, kilka razy w roku wyjeżdżamy na dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne do Wągrowca, a koszt każdego z nich jest rzędu 4 tys. zł. Codziennie ma tam zapewnione zajęcia na basenie, hipoterapię, zajęcia logopedyczne i spotkania z pedagogiem.
Dlatego państwo Dziwakowie zdecydowali się podpisać porozumienie z warszawską Fundacją Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Dzięki porozumieniu powstały dwa subkonta, na które ludzie dobrej woli mogą przekazywać pieniądze na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu dla Kacpra.
W ciągu całego roku datki na rzecz Kacpra można wpłacać tutaj: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 z dopiskiem "na leczenie i rehabilitację Kacpra Dziwaka". Chłopca można również wesprzeć przekazując jeden procent swojego podatku na rzecz tej samej fundacji. We wniosku należy wpisać nazwę i adres tej organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS 0000037904, a w informacjach uzupełniających w rubryce 128 wpisać: Kacper Dziwak 464.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto