Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Place zabaw 2014 Bytom - sprawdzamy w jakim są stanie

Magdalena Nowacka-Goik
Mateusz, Laura i Zosia testują specjalnie dla DZ karuzelę na placu zabaw
Mateusz, Laura i Zosia testują specjalnie dla DZ karuzelę na placu zabaw MANO
Place zabaw 2014 Bytom - sprawdzamy, w jakim są stanie.Na miesięczne utrzymanie placów zabaw miasto wydaje około 18 tysięcy złotych. W tym roku odnowiony zostanie tylko jeden.

Place zabaw 2014 Bytom - sprawdzamy, w jakim są stanie

Nie ukrywajmy - place zabaw to naprawdę istotny element miejskiej przestrzeni. Ważne jest, aby były bezpieczne i atrakcyjne. W Bytomiu miasto opiekuje się 59 placami. Czy wszystkie spełniają normy? I czy w tym roku czekają nas tu nowości?

Plac zabaw w parku miejskim im. F. Kachla

Postanowiliśmy sprawdzić. Na początek wybraliśmy plac w parku miejskim im. F. Kachla, tuż za pływalnią odkrytą na ul. Wrocławskiej. Chętnie jest odwiedzany przez najmłodszych i ich opiekunów. Sprzyja otoczenie - ławki, daleko od ulicy, a w upalne dni przyjemnie schronić się w cieniu drzew. Tu spotkaliśmy Mateusza, Laurę i Zosię. Cała trójka najbardziej lubi małą karuzelę. O opinie zapytaliśmy też ich rodziców i opiekunów.

- To przyjazny plac - mówi Anna Białas, mama Laury. - Jest bezpiecznie, nie ma złodziei, co niestety na innych placach się zdarza. Przydałoby się jednak więcej atrakcji dla tych najmłodszych. Na przykład takie zwierzątka na sprężynach. Można pomyśleć też o koszach w kształcie zwierzątek, widziałam takie w Ustroniu. To zachęca maluchy do dbania o czystość, chętnie biegną wtedy wyrzucić tam najmniejszy papierek - mówi pani Anna.

Zwraca też uwagę, że brakuje tu nowoczesnej nawierzchni. Na szczęście nie ma betonu, tylko jest piasek. - Powinny być też lepiej zabezpieczone huśtawki. Takie, jakie są obecnie, zapewne nie stanowią zagrożenia dla starszych dzieci, ale z młodszymi może być różnie, bo huśtawki nie mają oparcia i można łatwo stracić równowagę - mówi pani Anna.

Jak wygląda dbanie o place zabaw w mieście? I czy czekają nas w tym roku jakieś zmiany?

- Wszystkie place zabaw są na bieżąco utrzymywane i na bieżąco wykonywane są drobne remonty - mówi Ewa Nazarewicz , dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
- Poddawane są okresowym przeglądom. Ostatni taki przegląd był w maju, ale wykonawca zajmujący się usługami sanitarno-porządkowymi i konserwacyjnymi w mieście , jest zobowiązany do codziennego sparawdzania placów zabaw - zapewnia. Piasek w piaskowniach jest wymieniany dwa razy w roku i raz w roku uzupełniany, a miesięczne koszty utrzymania placów wynoszą około 18 tysięcy złotych.
- Na placach występują nawierzchnie bezpieczne, zgodnie z normą są to nawierzchnie syntetyczne, piaskowe, żwirowe lub trawiaste - zapewnia dyrektor Nazarewicz.
W ramach projektów obywatelskich, MZ ZiGK w tym roku odnowi plac zabaw w parku Grota oraz wybuduje siłownię plenerową w parku Amendy. Planowane jest też doposażenie kilku placów zabaw w nowe urządzenia.

Czekamy na sygnały od Was. Które place Waszym zdaniem są godne polecenia? A które absolutnie nie?
Gdzie jest naprawdę bezpiecznie? Piszcie i wysyłajcie zdjęcia - [email protected].
Stwórzmy wspólnie ranking bytomskich placów zabaw, podzielcie się za naszym pośrednictwem informacjami z innymi rodzicami i opiekunami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto