Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Obrączka Honorowym Obywatelem Bytomia. To mnie onieśmiela. Wielki zaszczyt

PSZ
Fot. UM Bytom
Profesor Piotr Obrączka w środę otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytom. Tym samym został 20. osobą, która otrzymała najwyższe wyróżnienie, jakie mogą przyznać władze naszego miasta.

Profesor Piotr Obrączka niedawno wydał album pod tytułem „Honorowi Obywatele Miasta Bytomia”, gdzie przedstawił 19 sylwetek osób, które w przeszłości otrzymały ten prestiżowy tytuł. Jak przyznał w rozmowie z naszym dziennikarzem, w trakcie zbierania materiałów do tego wydawnictwa, nie spodziewał się, że dosłownie kilka tygodni później od premiery tej publikacji, sam...też otrzyma ten tytuł.

- Zbierałem materiały od kilku lat. To wymagało żmudnych badań w Berlinie, Wiedniu, Wrocławiu, Opolu czy w Katowicach. Dobrze więc, że ten album się już ukazał, bo... byłbym w niezręcznej sytuacji, ponieważ musiałbym pisać o sobie, co w ogóle byłoby rzeczą niemożliwą - podkreśla.

Dwudziesty zdobywca tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, swoje życie związał niemalże w całości z Bytomiem (chociaż od 1960 roku zawodowo przynależy do opolskiego ośrodka akademickiego). W Bytomiu ukończył Szkołę Podstawową imienia Mikołaja Kopernika oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia. - Tę samą szkołę podstawową ukończyło dwóch Honorowych Obywateli Bytomia; poza mną ukończył ją również Waldemar Legień - mówi profesor Obrączka. Prof. dr hab. Piotr Obrączka jest wybitnym polskim humanistą, literaturoznawcą, profesorem zwyczajnym. Prywatnie, także wielbiciel opery. Jego nazwisko znalazło się wśród takich osób, jak: Paul von Hindenburg, burmistrz Georg Brüning (na zdjęciu powyżej profesor Obrączka jest z książką, którą o nim napisał - przyp.red.), Ignatz Hakuba, Tadeusz Serafin (były dyrektor Opery Śląskiej) oraz prof. Jana Drabiny. - Przede wszystkim to wielki zaszczyt. Czuję ciężar tradycji, w jaką zostaję wpisany. Zdaję sobie sprawę, że jest to najwyższe odznaczenie, jakie miasto może nadać. To wszystko onieśmiela i uczy pokory - mówi skromnie profesor Piotr Obrączka. Łącznie ten tytuł otrzymało 20 obywateli naszego miasta. 11 przyznano za czasów, kiedy Bytom należał do Niemiec, a dziewięć kolejnych od 2004 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto