Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnia kopalnia w Bytomiu - jaka później przyszłość dla miasta?

Magdalena Nowacka-Goik
Ostatnia kopalnia w Bytomiu: Miasto kopalni - tak kiedyś określano Bytom. W latach największej prosperity górniczej działało tu 11 kopalń i 2 huty żelaza. Jeszcze 10 lat temu było ich bodaj 5. Dziś została tylko kopalnia Bobrek-Centrum. Ma koncesję do 2042 roku. Co potem?

Ostatnia kopalnia w Bytomiu- KWK Bobrek Centrum

Największy pracodawca

Zwolennicy utrzymania górnictwa w mieście (z władzami na czele) podkreślają, że to największy pracodawca - daje ponad 3 tys. miejsc pracy, co przy 20-proc. bezrobociu trudno lekceważyć. Przeciwnicy wskazują na potężne szkody górnicze i mówią, że przez kopalnie Bytom się wali. Prof. Marek Szczepański, socjolog, uważa, że przy całym szacunku dla historii, doceniania "kopalni dobrodziejki" i tego, że jest największym pracodawcą, miasto powinno otworzyć się na inną strategię rozwoju.
- Trzeba postawić na rozwój usług, nowoczesnych technologii internetowych i tu tworzyć miejsca pracy - mówi.

Jaka przyszłość czeka miasto? Czy o tym, że Bytom kiedyś "kopalniami stał" będzie przypominał jedynie herb ? Mimo trudnej sytuacji Kompanii Węglowej, o likwidacji ostatniej bytomskiej kopalni mowy na razie nie ma.
Więcej - da pracę górnikom z piekarskiego zakładu. Tymczasem w bytomskim urzędzie pracy zarejestrowanych jest obecnie 276 bezrobotnych górników (w 2012 było 271). Jak zapewnia Mirosław Krawiec z PUP, który doskonale pamięta czasy masowych likwidacji kopalń, miastu nie grozi nagle zalew bezrobotnych górników. Zespół Szkół Techniczno-Ogólnokształcących w Szombierkach, gdzie są klasy górnicze, też na brak chętnych do nauki tego zawodu nie narzeka - obecnie uczy się ich tu 140. Już w I klasie otrzymują gwarancję zatrudnienia w kopalni. A Adam Lubos, dyrektor szkoły, Bytomia bez KWK Bobrek-Centrum po prostu sobie nie wyobraża. I jest przekonany, że chętnych do nauki zawodu nie zabraknie (w ostatnim naborze było ich 60, a przyjęto 45).

- Faktem jest, że nabór odbywał się jeszcze przed tymi roszadami, o których mowa jest teraz (chodzi o przeniesienia pracowników do kopalni Piekary do Bytomia - przyp. red.) - przyznaje.

Szkody górnicze

Warto podkreślić, że dwa i pół roku temu głośnym echem w całej Polsce odbiła się tragedia w bytomskiej dzielnicy Karb. Z powodu szkód górniczych niemal w całości zniknęła z powierzchni ziemi. Ewakuowano kilkaset rodzin. Co ciekawe, o szkodach górniczychmówiono już w czasach, kiedy nikomu nawet się nie śniło o likwidacji kopalń. W filmie z roku 1957 Barbara Sass pokazała efekty eksploatacji, a lektor mówił: "Wbrew zakazom i przestrogom geologów, w 1954 roku rozpoczęto podkopywanie Bytomia. Węgiel, węgiel, za wszelką cenę, choćby jutro miasto miało się zawalić. Jutro? Bytom wali się już dzisiaj".

Chociaż nikt o likwidacji ostatniej kopalni w Bytomiu nie mówi, Bytom miastem na węglu już raczej nie będzie. Co w zamian? Na terenach po dawnych zakładach powstają pola golfowe, osiedle, lądowisko dla lekkich samolotów (KWK Szombierki). Po KWK Rozbark zostanie centrum tańca i inkubator przedsiębiorczości. Miasto próbuje ściągnąć inwestorów z innych branż. Powstaje fabryka wełny mineralnej. Będą nowe miejsca pracy - mówi się, że będzie ich na początek około 130. Czy to wystarczy?

KOMENTARZ
Dorota Niećko, szefowa oddziału Śląsk
Dziesięć lat temu, w grudniu 2003, na dachu łaźni kopalni Rozbark razem z ubraną choinką, już tylko dla fasonu, siedziało kilku górników. W proteście przed planami likwidacji. Wcześniej przez ponad miesiąc na dachu siedziało 160 osób. Latem 2004 kopalnia zakończyła pracę.
W grudniu 2004 górnicy siedzą na dachu zakładu przeróbki kopalni Centrum. Na masówki przyjeżdżają politycy. Mówi się o likwidacji. W styczniu 2005 Centrum połączono z Bobrkiem. Dzisiaj została jedna kopalnia.
Najpierw wmówiono Bytomiowi, że węgiel to to, co ma najcenniejszego, nawet jeśli to bogactwo miasto niszczy. Potem wystawiono na potężną próbę. Pole golfowe, lofty, centrum tańca - OK. Ale jak zasypać dziurę po 10 tysiącach etatów? Firmami, co dają ich sto? Serio?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto