Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryjmy razem Unię Europejską

Bogusia Wnęk-Zych
archiwum UM Bytom
"Naucz mnie, a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a nauczę się.” Kierując się tymi słowami, Urząd Miejski w Bytomiu, Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zorganizowali interaktywne warsztaty edukacyjne dla młodzieży pod hasłem „Odkryjmy razem Unię Europejską”. Wydarzenie odbyło się 13 listopada, z okazji trwających w tym czasie Bytomskich Spotkań Europejskich.

– Dzięki takim przedsięwzięciom chcielibyśmy propagować idee integracji europejskiej, zwłaszcza wśród młodzieży. Naszą intencją jest przede wszystkim zachęcić młodych ludzi, mieszkańców Śląska, do pogłębiania wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz do korzystania w przyszłości z tego, co ma dla nich do zaoferowania – przyznała Magdalena Bosek, reprezentująca Urząd Miejski w Bytomiu, witając uczestników.

Patronat honorowy nad warsztatami edukacyjnymi objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

– Wydarzenie to wpisuje się w tegoroczne działania Komisji Europejskiej i jej Przedstawicielstwa w Polsce z okazji 10. rocznicy przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej – powiedziała podczas spotkania Magdalena Żelazny-Stokłosa, przedstawiciel regionalny Komisji Europejskiej. – Jestem przekonana, że poprzez organizację właśnie takich warsztatów kształtujemy u młodzieży postawy obywatelskie i proeuropejskie – dodała.

W warsztatach udział wzięło niemal 100 uczniów. Jak podkreślają organizatorzy, mieli na celu przekazanie uczestnikom podstawowych informacji odnośnie historii powstania Unii, przybliżenie prawa wspólnotowego oraz omówienie funkcjonowania poszczególnych unijnych instytucji. Dlatego, jeszcze przed rozpoczęciem części praktycznej, odbyły się prelekcje, które wygłosili m.in. pracownicy dydaktyczni chorzowskiej WSB: dr Józef Antoni Haber oraz dr Marta Obrębska.

– Z uwagi na długoletnią historię Unii Europejskiej, a także jej rozbudowaną strukturę organizacyjną i ustawodawstwo, trudno dorosłemu człowiekowi zrozumieć procesy w niej zachodzące, a co dopiero młodzieży – powiedział dr Krzysztof Koj, dziekan WSB w Chorzowie.
– Dlatego potrzebni są dydaktycy, którzy dzięki posiadanej wiedzy eksperckiej i doświadczeniu w prowadzeniu spotkań w formie wykładów, będą potrafili zarówno wyjaśnić pewne zawiłości czy nieścisłości związane z funkcjonowaniem Unii, jak i zaciekawić słuchaczy tematyką unijną
– dodał.

Następnie uczniowie w kilkuosobowych grupach odpowiadali na pytania odnośnie zagadnień dotyczących członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

– Sądzę, że po prelekcjach kadry dydaktycznej chorzowskiej WSB oraz warsztatach większość uczniów bez wahania odpowie, czy Donald Tusk będzie kierował pracami Rady Europejskiej czy Rady Europy, albo jak długo Jerzy Buzek pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Takie przedsięwzięcia jak nasze dzisiejsze warsztaty, są doskonałą okazją nie tylko, aby dostarczyć młodym ludziom wiedzę, ale także zachęcać ich do czerpania z nowych możliwości, które stwarza Unia Europejska – powiedziała Magdalena Bosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto