Nowa linia tramwajowa w Bytomiu. Powstanie do 2020 roku

  • Dziennik Zachodni

tos

W ciągu najbliższych dwóch lat w Bytomiu ma się pojawić nowa linia tramwajowa. Nie będą to oczekiwane przez mieszkańców miasta nowe tory do Miechowic, ale krótki odcinek w centrum Bytomia. I tak poprawi on jednak komunikację w mieście, bo zostanie poprowadzony przy dworcu autobusowym i kolejowym.

Inwestycja to część wartego 880 milionów złotych projektu, który obejmuje prace w dziesięciu miastach Śląska i Zagłębia. Dzięki jej bytomskiej części mieszkańcy miasta zyskać mają centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia, w którym przesiadać się będzie można z autobusów i tramwajów na pociąg.

- Chcemy połączyć tor na ul. Powstańców Warszawskich poprzez plac Wolskiego z ulicą Jagiellońską. Oczywiście, pozostanie dotychczasowa linia na ul. Moniuszki, która łączy ul. Powstańców Warszawskich z placem Sikorskiego - mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich SA.

Nie będzie to dla Bytomia nowość, bo tak właśnie tramwaje poruszały się w centrum miasta do 1971 roku. To, które linie zostaną skierowane nową linią będzie dopiero przedmiotem konsultacji z nowym Zarządem Transportu Metropolitalnego. Na razie wiadomo jedynie, że pojadą tędy tramwaje linii nr 38, która dzisiaj kursuje tylko po ulicy Piekarskiej, a dzięki wydłużeniu trasy będzie obsługiwać znacznie większy obszar centrum Bytomia.

- Po remoncie i wydłużeniu trasy linia nr 38 obsługiwana będzie naprzemiennie nowym wagonem niskopodłogowym i tak jak dotychczas historycznym wagonem typu N - wyjaśnia Andrzej Zowada.

Przetarg dotyczący budowy odcinka nowych torów w centrum Bytomia Tramwaje Śląskie chcą ogłosić w II kwartale 2019 roku. Jeśli uda się bez przeszkód wyłonić wykonawcę prac, wówczas mogłyby się one rozpocząć w drugiej połowie nowego roku. Potrwają - zgodnie z zapowiedziami - około dziesięciu miesięcy.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.02.2019, 13:57

pisalem na ten temat w Zyciu Bytomskim. Nowo wybudowana trasa przy Pl. Wolskiego do K.Miarki, i ?, i znowu wszystko rozrywac bo paru slugusow jakiejs diaspory inwestorow moze sie wzbogacic.
Czyzby ten objazd od moniuszki i dalej... byl tak potrzebny?. Obywatele Bytomia, otwozcie oczy, to sa 3 minuty pieszo do dworca! Nie poruszam tematu korkow ktore powstana w szczytowych godzinach.

Nastepna inwestycja zeby Bytom jeszcze wiecej zadluzyc, i okazja do zarobienia "paru groszy"

Juz dzis placimy 30 procent calego budzetu na splaty prozentow od kredytow (bez splaty kredytow) jak dlugo to potrwa? tak dlugo, ze bedziemy pracowac i coraz wiecej podatkow placic a te w 100 % laduja w bankach.
AAA Komu naleza Banki?, musicie juz sami sprawdzic.

06.01.2019, 11:52

@Rozczarowany-przecież Miechowice maja najlepsze i najczęstsze połączenie z centrum Bytomia,wiec po co jeszcze tramwaj?Co 10 minut jedzie 623 i masę innych autobusów ,więc słuszna koncepcja że nie bedzie tramwaju do Miechowic.

29.12.2018, 16:29

VETO, VETO PO 3KROĆ ,..., VETO !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Plac przeddworcowy powinien stać się atrakcyjną przestrzenią dla pieszych. tramwaje powinny do Centrum Przesiadkowego wjeżdzać od ul kolejowej a wyjeżdżać ul powstańców

29.12.2018, 14:36

"Do miechowic nie będzie tramwaju, ta koncepcja jest tak samo skazana na upadek jak niegdyś tramwaj linii 8 do Dąbówki wielkiej. Tam gdzie trasa tramwaju dubluje się i pokrywa w 100% z autobusem trzeba wybrać jeden środek, albo autobus albo tramwaj. Akurat w przypadku linni do miechowic lepszym rozwiązaniem byłaby pocja TYLKO tramwaj, odciążyłoby to drogi od autobusów.“

Linia do Miechowice została zawieszona ze względu na katastrofalny stan torowiska i brak funduszy na generalny remont, pamiętać należy że były to lata kiedy Polska była zupełnym bankrutem i pieniędzy nie było na wiele potrzebnjekszych rzeczy.
Dziś nikt wcale nie podjął decyzji że stawia się tylko na autobus, wręcz przeciwnie - wszystkie inwestycje które mogłby kolidowac z obudową linii uwzględniają tą linię (wiadukt w karbiu, skrzyżowanie z obwodnicą) linia jest jak najbardziej relana w perspektywie najbliższej dekady.

28.12.2018, 14:03

Do miechowic nie będzie tramwaju, ta koncepcja jest tak samo skazana na upadek jak niegdyś tramwaj linii 8 do Dąbówki wielkiej. Tam gdzie trasa tramwaju dubluje się i pokrywa w 100% z autobusem trzeba wybrać jeden środek, albo autobus albo tramwaj. Akurat w przypadku linni do miechowic lepszym rozwiązaniem byłaby pocja TYLKO tramwaj, odciążyłoby to drogi od autobusów.
Wybrano natomiast opcję tylko autobus.
Linia od powstańców warszawskich przez pl. wolskiego i dalej dworzec do jagiellońskiej ma sens i poważnie zintegrowałaby transport tylko jak tak patrzę na ten teren to.... tam nie ma miejsca na to. Jak oni to chcą zrealizwować? Zmniejszenie pasów ruchu i wydzielony dla tramwaju czy tramwaj na wspólnym pasie pod dworcem wstrzymujący ruch wszystkiego na pasie? Czy będzie przystanek pod dworcem w Bytomiu?

28.12.2018, 11:01

Ciekawe czy ktoś pomyślał co będzie się działo na placu Wolskiego na światłach w godzinach szczytu komunikacyjnego, tak mogło być jak były dwa auta na krzyż a nie teraz jak tworzą się tam korki i do tego jeszcze tramwaj BRAWO BRAWO BRAWO zamiast tego mogliby z większym pożytkiem dla mieszkańców puścić linie do Miechowic a z Moniuszki czy nawet z Sikorskiego do dworca autobusowego nie jest aż tak daleko....

28.12.2018, 10:49

Super sprawa

28.12.2018, 09:46

Bardzo dobry pomysł, strasznie ułatwi poruszanie się po centrum Bytomia. Trafna inwestycja

28.12.2018, 02:03

...przyłączyć natychmiast Bytom do Niemiec.

28.12.2018, 00:16

Ja czekam połączenie tramwajowe Bytom-Radzionków.... Byłoby to duże udogodnienie dla mieszkańców Radzionkowa zwłaszcza w weekendy i wieczorami....

27.12.2018, 20:59

Ehhh 25 lat się czeka na tory do Miechowic i lipa wtopiono kasę w most i nie uraczysz tematu który poprawilby komunikację dosłownie. Barany wola pakować hajs i tak nie swój, ich kumplom w nic nie warte projekty które na siłę się przepycha.W tym mieście już dawno nie widać przyszłości i to tego napewno nie naprawi

27.12.2018, 20:46

Przejście tramwaju przez pl. Wolskiego przy dzisiejszym natężeniu ruchu samochodowego w tamtym rejonie... to może być problematyczne.

A czemu TŚ nie wykorzystują komercyjnie tej łącznicy w Bytomiu międzu ul. Zabrzańską a Łagiewnicką? Nie można puścić np. takiej linii 30 w relacji Biskupice pętla - Łagiewniki targowisko z pominięciem pl. Sikorskiego?
Wszystko musi się przewalać przez pl. Sikorskiego?