Na remont 83 szkół i 9 przedszkoli dotkniętych w naszym regionie powodzią potrzeba 5,9 mln zł. Zalane klasy, korytarze, szatnie, zniszczone podłogi, kuchnie i jadalnie są problemem głównie w powiatach raciborskim, bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
O ile klasy można osuszyć, otynkować i odmalować, o tyle w przypadku boisk i basenów sprawa jest o poważniejsza. Przywrócenie ich do użytku będzie kosztowało krocie. Niektórym szkołom może się nie udać przywrócić stanu sprzed powodzi nawet za kilka miesięcy.

W tabeli strat pierwsze miejsce okupuje Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Zdewastowane są boisko szkolne, tereny przyszkolne, basen i siłownia z całym sprzętem sportowym. Potrzebują na remont 1,6 mln zł.

- To wstępne koszty remontu. Rzeczoznawcy budowlani nadal pracują. Sporym problemem jest basen, bo woda zniszczyła stację uzdatniania wody i kotłownię. Bardzo poważnie uszkodzone jest również boisko. Wyraźnie widoczne są pęknięcia i wybrzuszenia - mówi Beata Iwańczyk, kierownik administracyjny szkoły.

Równie dotkliwe straty poniósł w Raciborzu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Ma pęknięty budynek internatu, kilkumetrowe wyrwy w podłożu, przerwaną kanalizację, nieczynne studzienki, zarwane chodniki i zalany dach.

- Mamy kompletnie zniszczoną kanalizację, gdybyśmy chcieli wymienić ją na całym terenie szkolnym, potrzebowalibyśmy nawet 2,5 mln zł. Na razie pilnie musimy mieć 970 tys. zł, głównie na remont studzienek i kanalizacji. W pobliżu internatu jest trzymetrowa wyrwa - tłumaczy Agata Tańska, dyrektorka ośrodka.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jest na bieżąco informowane o szkodach. Resort wystąpił także do ministra finansów o przekazanie 0,6 proc. rezerwy z subwencji oświatowej na pokrycie strat popowodziowych. Samorządy - w zależności od potrzeb - będą miały do podziału od 70 do 100 mln zł.

- Dofinansowaniem objęte będą jedynie remonty szkół - informuje MEN.

- Czekamy na szacunki ze szkół, niestety - wiele z nich jest jeszcze zalanych i być może pierwsze decyzje podejmiemy w czasie wakacji. Zależy nam, by od września przynajmniej część szkół mogła normalnie funkcjonować - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zefel z zachodu (gość)

ile kosztoje utrzymanie wojsk polskich w Afganistanie na miesiac ? Ci to tam napewno nie maja nic do szukania,a rzad akceptuje ich utrzymanie z pieniedzy podatnikow. Bandyci i zrajcy swojego narodu.Mordy drzec ze walcza o pokoj,a zabijaja - to idiotyzmy a nie czlowieczenstwo.
Skorwesyny na politycznych stolkach.Napisalem za duzo i ten lizus moderator napewno to usunie,bo tak wyglada wolnosc w Polsce.

olo (gość)

tzw publiczne i mainstreimowe media poswiecaja bandzie czworga setki razy wiercej czasu antenowego łamiac ustawe
w TVP zdrajca Komuchowski 62 godziny , Kaczynski i Napieralski okoloo 5 godzin , a Korwin Mikke z wielka łaską 13 minut w czwartek na tvp info
gdzie tu sprawiedliwosc
JKM czasem mignie w coniektorych wiadomosciach
ale oczywiscie z wyciszonym dzwiekiem- jakze by inaczej
szyderczo wykpiewany przez redaktora w zmanipulowanym do granic absurdu probujacym go osmieszyc kilkusekundowym news
Jedyny i konkretny, inteligentny- ten ktory nie boji sie przeciwstawic reszcie skrumpowanej swinskiej sejmowej mafi
glosujmy na Jorwina Mikke , niedajmy sobie wmowic ze ten ktory smaruje sondazowni kase - jest tym ktory wygra
niedajmy sobie wmowic ze glosujac serccem marnujemy swój głos

nawet jesli odstrzszaja Cie jego coniektore radykalne poglady , to niezaprzeczysz sobie ze jest to jedyny patriota wśód kandatów
reszta gada tylko to co wyborcy chcieli by uslyszec- i cala ta reszta nie zawacha sie wszystkiego co glosli odwolac w nastepny dzien po wyborach smiejac ci sie prosto w twarz.
nikt lepszy niz Korwin Mikke sie nam nietrafi
wyborco jesli tego niewidzisz to jestes ślepy i gluchy
obudzisz sie pod rosyjskim albo niemieckim zaborem i zaplaczesz za Janem Korwinem Mikke i nad swoja bezmyslnoscia i glupota - ale wtenczas bedzie juz za póżno !
wpisz w google Youtoube JKM
przekonaj innych - poswiec minute wklej ta wiadomosc - poinformuj innych ze jest 10 kandydatow