18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: nazwa Mokre. Co Mokre z mokrym ma wspólnego?

BS
Zbiory: M. Dmetrecki
Mokre: skąd ta nazwa? Pytanie zadał nasz Czytelnik, my skierowaliśmy je do Miejskiej Placówki Muzealnej i piszemy dla Was, co o Mokrem wiadomo

Mikołów: nazwa Mokre

Nazwy miast, gmin, dzielnic, sołectw - niektóre z nich nie wzbudzają żadnych emocji, inne prowokują, by pytanie jednak zadać. Odsłaniając etymologię tych nazw oczekujemy zazwyczaj ciekawostek i po prostu chcemy wiedzieć, skąd nazwa taka a nie inna. Naszego Czytelnika zainteresowała nazwa jednego z sołectw w Mikołowie. Zatem na warsztat bierzemy nazwę "Mokre". Czy kryje się za nią jakaś historia?

Z pewnością, ale to co wiadomo, nazwę "Mokre" łączy jedynie bezpośrednio z charakterystyką tego terenu, która istniała oczywiście jako nazwa terenowa przed osadzeniem w tym miejscu wsi. Używana dziś nazwa "Mokre" występuje w gramatycznej liczbie pojedynczej i w postaci rodzaju nijakiego. W dokumentach średniowiecznych i jeszcze w XVII weku, znajduje się obok powyższej druga postać: "Mokra", a więc użyta w rodzaju żeńskim.

Z postaci przymiotnikowej żeńskiej urobili pisarze postać upodobnioną do wymowy niemieckiej. W dokumentach pisanych w j. niemieckim nazwa naszej wsi występuje w formie: "di Mocker" (zwroty "zu der Moker", "von der Mokra". Niemcy odczuwali więc tę nazwę jako rodzaj żeński, nawiązując tym samym do formy polskiej "Mokra".

Nazwa "Mokre" czy "Mokra" dość często występuje w nazewnictwie terenowym ziem polskich i w ogóle słowiańskim jako nazwa miejscowa, często także jako nazwa rejonów leśnych . Głębokie położenie wsi i przepuszczalność skał wapiennych sprzyjają tworzeniu się źródeł. Okoliczność ta prawdopodobnie była powodem nazwania tego terenu "Mokrem" - czytamy w monografii Ludwika Musioła "Mokre - z dziejów wsi i parafii", opublikowanej w 1995 roku.

Nazwa sołectwa, zakończona na samogłoskę -e, więc odmieniania w narzędniku i miejscowniku jako "Mokrem", coraz częściej budzi wątpliwości. Formy z końcówką -em rażą dziś poczucie językowe wielu osób, są nienaturalne, sztuczne ...i nadal poprawne. Mokre odmienia się zatem jak Zakopane.

To sołectwo w Mikołowie przyjezdni kojarzą przede wszystkim z Sośnią Górą, gdzie utworzono strefę Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Znajduje się tu szkoła, przedszkole, kościół, boisko piłkarskie i budynek straży pożarnej. Kiedyś wydobywano tu wapień i dolomit.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto