Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy informują: Uroczystości w miechowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej

Piotr A. Jeleń
Pierwszy budynek Ostoi Pokoju, dzieła Matki Ewy
Pierwszy budynek Ostoi Pokoju, dzieła Matki Ewy Piotr A. Jeleń
Bieżący rok dla Miechowic to rok jubileuszów - 80 rocznicy śmierci Matki Ewy i 120-lecia poświęcenia jej dzieła, "Ostoi Pokoju".

"Nigdy nie powinien duch świeckiego wyrachowania czy ludzkich kalkulacji brać górę nad świętym impulsem miłości Jezusowej" z testamentu Matki Ewy.

Nie tak dawno, bo w czerwcu, obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci Matki Ewy, diakonisy, założycielki w Bytomiu-Miechowicach "Ostoi Pokoju".

Kim była Matka Ewa?
Waleska Anna Katarzyna Adelajda Maria Elżbieta Ewa von Tiele-Winckler - tyle patronek otrzymała na chrzcie Matka Ewa, która urodziła się w miechowickim pałacu 31 października 1866 roku, jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów. Przyszła na świat w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim. Ojciec Hubert von Tiele-Winckler był właścicielem kopalń, hut i koksowni, założycielem Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa oraz majątków na Śląsku i w Meklemburgii.

Szlachciankę od początku nazywano Ewą, mimo że jej pierwszym imieniem było, odziedziczone po matce, imię Waleska. W wieku czternastu lat, cztery lata po śmierci matki, Ewa wraz z rodzeństwem została konfirmowana w kościele ewangelicko-unijnym, przystępując tym samym do społeczności wiernych.

Ewa od najmłodszych lat dostrzegała trudy życia poza zamkiem. Z potrzeby serca, czując chęć niesienia pomocy innym, wyjechała w 1886 r. do zakładu "Bethel" w Bielefeld w Niemczech, by uczyć się pielęgniarstwa i opieki nad chorymi (materiał: https://naszemiasto.pl/bytom-znany-i-nieznany-cz-5-matka-ewa/ar/c1-4447466))

Prezent bożonarodzeniowy
Ośmiomiesięczny pobyt Ewy w zakładach opieki zaowocował w lutym 1888 r. zezwoleniem ojca na działalność pielęgniarską i charytatywną córki w Miechowicach. W tymże roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Ewa otrzymała od ojca plany domu dla potrzebujących - przyszłej "Ostoi Pokoju". Jednak, jak zastrzegł ojciec, praca z potrzebującymi i chorymi nie powinna jej odciągać od rodzinnego domu. W pałacu miała też swoje pokoje, do których powinna wracać po trudach pracy.

29 września 1890 r. został poświęcony i oddany do użytku budynek - "Ostoja Pokoju". Jak podaje Józef Bonczol w "Bytomskim słowniku biograficznym": "... Znalazły tu schronienie samotne, stare, nierzadko nieuleczalnie chore kobiety, a także dzieci bezdomne i dotknięte paraliżem. Pod koniec 1890 roku zamiast czterech łóżek, stało ich tu już 10-krotnie więcej."
To właśnie 80. rocznica śmierci Matki Ewy i 120-lecie poświęcenia "Ostoi Pokoju" są piękną okazją do uroczystego spotkania w dniu 15 września br o godzinie 18 w parafii ewangelicko-augsburskiej.

Jak zapowiada ksiądz proboszcz Jan Kurko, dzień ten będzie dniem promocji audiobooka poświęconego życiu i działalności Matki Ewy. Krążek zatytułowany "Matka Ewa" składa się z trzech części: Wspomnień, Działań Ducha Świętego oraz O małej Ewie, co chciała pokonać smoka.
W dniu tym także Parafia zorganizuje spotkanie razem Ligą Kobiet Nieobojętnych w ramach cyklu "Bytom miastem wielokulturowym". W trakcie spotkania zostanie przybliżona postać Matki Ewy oraz jej dzieło.

Płytę wydała Parafia Ewangelicko-Augsburska w
Bytomiu-Miechowicach. Projekt zrealizowano przy udziale Gminy Bytom.

Na uroczystości zapraszają wierni wraz z proboszczem Janem Kurko do parafii w Bytomiu-Miechowicach przy ulic Matki Ewy 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto