Gra Niebieski Wieloryb [Blue Whale Challenge] która do tej pory zabiła ok. 130 nastolatków w Europie, dotarła również do Polski! W ostatnim czasie już kilkanaście dzieci samookaleczyło się, wykonując śmiertelnie niebezpiecznej zadania. W ostatnim czasie do szpitala trafiły min. dziecko z Gliwic i z Zabrza. Prokuratura wszczęła postępowanie ws. tej gry. Materiał przeznaczony do osób pełnoletnich!

Niebieski Wieloryb - dzieci wykonują przerażające zadania. Ta gra to śmiertelne zagrożenie!

Polscy policjanci wystąpili już do serwisu społecznościowego Facebook, aby blokował informacje, w których pojawia się nazwa „Niebieski wieloryb". Kilka dni temu do szpitala trafiły dzieci ze Szczecina, w poniedziałek 15-latek z Gliwic [TUTAJ więcej o okaleczonym chłopcu z Gliwic - KLIKNIJ], natomiast wczoraj chłopak z Zabrza [Gra Niebieski wieloryb w Zabrzu - samookaleczenie się dziecka].

"Zabawy" wzięła swoją nazwę od ssaków, które – jako jedne z nielicznych – potrafią popełnić samobójstwo (w tym celu specjalnie wypływają na ląd lub płytką wodę).


Niebieski Wieloryb - skąd ta gra?

Pierwsze wiadomości o Blue Whale Challenge pojawiły się w sieci już dwa lata temu - wtedy to głośno było o niej w Rosji. Do więzienia trafił wówczas administrator jednej z grup na Vkontakte - który nakłaniał nastolatków do samobójstwa. Obecnie gra cieszy się niestety coraz większą popularnością wśród nastolatków w krajach Europy Wschodniej, w ostatnim czasie dotarła również do m.in. Polski, Anglii czy Francji.Ile dzieci do tej pory popełniło przez nią samobójstwo? Dokładna liczba jest nieznana, szacuje się, że będzie to ponad 130 osób.

To nie tylko niewinna gra. To rzeczywiste i realne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dzieci i młodzieży, które ulegną sugestywnym zadaniom.

Niebieski wieloryb w woj. śląskim

W poniedziałek do jednego ze szpitali psychiatrycznych na Śląsku został przewieziony 15-letni mieszkaniec Gliwic. Chłopiec miał głębokie rany cięte na przedramionach. Część z nich wymagała natychmiastowego szycia. Pytany dlaczego pociął się, powiedział: „grałem w niebieskiego wieloryba“. Do sprawy odniosło się również Kuratorium Oświaty w Katowicach - czytaj więcej.

Prokuratura w Gliwicach wszczęła postępowanie w sprawie Niebieskiego Wieloryba i przypadku samookalecznia przez 15-latka.

– W trakcie czynności z małoletnim ustalono, iż do gry zarejestrował się około siedmiu dni temu na portalu społecznościom, następnie zaczął wykonywać przesyłane mu zadania – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach [czytaj więcej: Gra Niebieski Wieloryb i jej przerażające zadania - sprawą zajęła się gliwicka prokuratura].

Blue Whale Challenge

Cie wiemy, co dokładnie kryje się za grą Blue Whale Challenge, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy jej bagatelizować - przestrzega Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Czytaj więcej, KLIKNIJ:

Czym dokładnie jest gra niebieski wieloryb? Wywiad z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęCzytaj także

  Komentarze (53)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  qds (gość) (Jan)

  Wtedy wiedziałbyś, że ten wiek to 30-40 lat w wypadku największej ilości standardowych (nie młodzieńczych) schizofrenii. Ale tak, jesteś doktórem.
  A na poważnie - poczytajcie o młodzieńczej. Temat niezwiązany, acz ciekawy.
  Poczytajcie też o depresji i różnych zaburzeniach depresyjnych, i nie bagatelizujcie jej objawów.
  Pozdrawiam.

  ??? (gość) (Wera)

  Nie gra lecz czasami sami rodzice lub inne sprawy jak np szkoła powodują takie myśli. Ta gra szczerze może nawet pomóc bo podczas wykonywania zadań osoba może zauważyć że to jest złe i nie dojdzie do końca. Więc jeszcze raz to nie gra sieje ,,spustoszenie" lecz rodzice, szkoła lub koledzy.

  Jan (gość)

  To gra która robi selekcję i wyciąga na powierzchnię młodzież zachowiana emocjonalnie. Wiek 12-18 lat to wiek w którym wyłania się schizofrenia. Ta gra pomaga uaktywnić się tej chorobie. Mówię to bo jestem psychiatra

  Wera (gość)

  Rodzice chroncie swoje dzieci bo ta gra to nic dobrego robi w głowie totalne spustoszenie i dlatego prowadzi do okaleczenia i śmierci. BĄDŹCIE CZUJNI

  Smokle (gość) (FloeeQ)

  Owszem jest:) Na początku to był fake, wykreowany przez jakiegoś youtubera (?) a teraz przeszło to do Polski i gra nabrała realnego zagrożenia:)