Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lew z Bytomia jest pomazany i ma dziurę. Kto o niego zadba?

Magdalena Nowacka-Goik
Lew z Bytomia : O powrót do miasta wywiezionej rzeźby Lwa śpiącego walczyli wszyscy bytomianie. Teraz niszczą go wandale, a urzędnicy rozkładają ręce.

Lew z Bytomia jest niszczony. A przecież to symbol miasta
O powrót do miasta wywiezionej rzeźby Lwa śpiącego walczyli wszyscy bytomianie. Teraz niszczą go wandale, a urzędnicy rozkładają ręce.

Na bytomskim rynku jest uwielbiany przez mieszkańców symbol miasta - rzeźba Lwa śpiącego, wykonana pod koniec XIX wieku na podstawie projektu Theodora Kalidego. Robią sobie z nim zdjęcia turyści i mieszkańcy, nowożeńcy czy rodzice dzieciom do rodzinnych albumów. Także politycy wykorzystują go w kampaniach. Lew potrzebuje pilnej renowacji, bo jest dewastowany przez wandali.

Rzeźba jest pomazana markerami w kilku miejscach, odpada z niej farba i - co najgorsze - lew ma dziurę przy tylnej łapie.

To jeszcze nie wszystko. W miniony piątek, o godz. 7.30 przy lwie stały butelki po piwie, a wokół leżały popalone zapałki.

- Jak to możliwe, że jest ta godzina i nikt tego jeszcze nie posprzątał? - pyta retorycznie Joanna Stępień, bytomska radna, która napisała interpelację w sprawie wyczyszczenia i naprawienia rzeźby. - Walczyliśmy o lwa, żeby wrócił do Bytomia, a teraz nikt o niego nie dba. Przecież jest naszym symbolem, więc powinien być pod specjalną opieką - podkreśla Stępień.

Przypomnijmy, że rzeźba wieńczyła pomnik upamiętniający mieszkańców powiatu bytomskiego, poległych w wojnie francusko-pruskiej, potem trafiła na plac Akademicki i do parku. Z tego ostatniego zniknęła w latach 50. lub 60.

W 2006 roku została odnaleziona przy warszawskim zoo. Do Bytomia powróciła w 2008 roku. - Otrzymałam informację, że miasto nie znajduje funduszy na bieżącą opiekę nad lwem, ani na jego konserwację. To skandal! - grzmi radna Stępień.

Zapytaliśmy o sprawę w UM w Bytomiu. - Dewastacja rzeźby już w zeszłym roku zgłaszana była na policję z prośbą o wykrycie sprawców i została umorzona - wyjaśnia Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka UM. Dodaje, że urzędnicy starali się wyczyścić lwa w konsultacji z konserwatorem zabytków już jesienią 2014 roku. Bezskutecznie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto