Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu ZDJĘCIA

Magdalena Grabowska
Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu
Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu Marzena Bugała-Azarko
Bytomska nekropolia Mater Dolorosa to jeden z najważniejszych cmentarzy na Śląsku. Na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa znicze mieszkańcy zapalili na grobach rodzinnych, ale też pochowanych tutaj znanych bytomian.

Największa kwesta w Bytomiu odbyła się tradycyjnie na cmentarzu Mater Dolorosa, który powstał w XVII wieku, został poświęcony w 1866 roku i do dzisiaj jest najważniejszą nekropolią Bytomia, zarówno pod względem historycznym, jak i wartości zabytkowej. Do rejestru zabytków został wpisany już w 1987 roku.

Parafia Trójcy Świętej w Bytomiu po raz ostatni przeprowadziła kwestę na brukowanie zabytkowych alejek. Od przyszłego roku kwestę ma przejąć Towarzystwo Miłośników Bytomia, aby zadbać o zabytkowe nagrobki.

Na cmentarzu został pochowany Jan Biały (1897-1984), pułkownik pilot Wojska Polskiego, dowódca 304 dywizjonu bombowego, „cichociemny”, powstaniec warszawski, więzień w PRL-u, Norbert Bończyk (1837−1893), ksiądz katolicki, poeta, autor artykułów do „Zwiastuna Górnośląskiego”, działacz na rzecz polskości Górnego Śląska i orędownik czystości mowy polskiej na Górnym Śląsku. Wieloletni współpracownik księdza Józefa Szafranka

Spoczywa tu także Georg Brüning (1851−1932), burmistrz i nadburmistrz Bytomia w latach 1882−1919, Tomasz Cieplik (1861−1925) − nauczyciel muzyki, organista, z Michałem Wolskim podczas powstań śląskich i plebiscytu organizował koncerty przybywających na wschodnie tereny Górnego Śląska polskich artystów, Paul Jackisch (1825−1913) − najsłynniejszy bytomski architekt. Wśród jego projektów sakralnych znalazły się zarówno małe kościoły salowe, jak i monumentalne, trójnawowe bazyliki.

Zazwyczaj były to budowle utrzymane w stylizacji neogotyckiej, z wieżą w elewacji frontowej, z otwartą więźbą dachową albo też sklepione. Na cmentarzu leży taże Jan Ligoń (1851−1917) − pisarz ludowy i działacz kulturalny. Znany jest z wierszy „Zabobon”, „List I. Do mojego Ojca”, czy „O, mowo polska”. Na Mater Dolorosa można znaleźć także grób Ernsta Oderskiego (1880−1941) − właściciela znanej kawiarni i cukierni na Rynku. Była to pierwsza cukiernia w mieście, w której wyrabiano specjalne słodycze dla diabetyków. Pochowano tam też księdza Józefa Szafranka (1807−1874) − proboszcza kościoła Najświętszej Marii Panny w Bytomiu, współczesnego patrona szkoły gimnazjalnej Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Tarnogórskiej oraz Edwarda Szymkowiaka (1932-1990) - polskiego piłkarza występującego na pozycji bramkarza, reprezentanta Polski i olimpijczyka. Pochowany tam został także Jerzy Wielkoszyński (1930-2010) - polski lekarz specjalizujący się w medycynie sportowej, fizjoterapeuta oraz Emil Nikodemowicz (1929-2013) - polski hokeista, reprezentant Polski, trener hokejowy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto