Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania "Niska emisja - wysokie ryzyko"

Redakcja
W okresie zimowym w wielu miastach z terenów Śląska, Zagłębia i Małopolski występuje nawet dwudziestokrotnie większe stężenie groźnych i rakotwórczych substancji w powietrzu, niż ma to miejsce latem i wiosną.

Ten problem ma swoją nazwę - niska emisja zanieczyszczeń. Jej źródłem jest nieefektywne spalanie węgla i odpadów w budownictwie indywidualnym oraz komunalnym. Duża skala występowania zjawiska niskiej emisji to ciągła degradacja środowiska naturalnego i tym samym pogarszające się warunki życia. Ta sytuacja motywuje do coraz większej aktywności podmiotów proponujących czyste, ekologiczne formy ogrzewania. TAURON Ciepło oferuje klientom produkt czysty i ekologiczny, dodatkowo oszczędny i wygodny - ciepło systemowe, produkowane najczęściej w elektrociepłowniach lub we własnych lokalnych źródłach ciepła. W pierwszym przypadku przedsiębiorstwa ciepłownicze są dostawcą ciepła i kupują energię cieplną, w drugim - są również jej producentem. Centralizacja źródeł emisji zanieczyszczeń w miejscu wytwarzania ciepła systemowego ułatwia kontrolę przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm i pozwala likwidować tak zwaną niską emisję, czyli dym z setek kominów i pieców węglowych.
Jednym z priorytetów TAURON Ciepło to działanie w zakresie poprawy środowiska naturalnego poprzez likwidowanie nieefektywnych źródeł ciepła. Stały postęp w tej dziedzinie pozwala na wprowadzenie nowoczesnej i ekologicznej technologii. TAURON Ciepło S.A. podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach umowę, na pilotażowy program ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i gazów na Śląsku i Zagłębiu. Poprzez takie działania edukacyjne i informacyjne TAURON Ciepło oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach zamierzają uświadamiać mieszkańców Śląska i Zagłębia, o zagrożeniach jakie niesie ze sobą niska emisja.

Schyłek roku to doskonały czas na podsumowania. Dlatego pragniemy podzielić się z Państwem tym, co przez minione dwanaście miesięcy udało się nam zmienić i czego dokonaliśmy, by spółka TAURON Ciepło S.A. rozpoczęła swą działalność.

1 września br. dwie spółki ciepłownicze Grupy TAURON, PEC Katowice S.A. i PEC w Dąbrowie Górniczej S.A., dokonały największego w swej historii przedsięwzięcia - połączenia pod nową marką TAURON Ciepło S.A. Spółka zaczęła funkcjonować jako jedno z największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, ale przede wszystkim jako firma zorientowana na wzrost i dalszy rozwój.
TAURON Ciepło S.A. działa na terenie piętnastu miast Śląska, Zagłębia i Małopolski, eksploatuje ponad 1000 km sieci, za pośrednictwem których przesyła ciepło do blisko 4 tys. klientów, wśród których są spółdzielnie mieszkaniowe, spółki komunalne, instytucje oświaty, kultury, służby zdrowia, firmy usługowe i handlowe oraz zakłady przemysłowe.

TAURON Ciepło S.A. podejmuje działania zorientowane na potrzeby klienta. W oparciu o najnowsze technologie świadczymy usługi przyłączania nowych obiektów do sieci ciepłowniczej, oferując naszym klientom kompleksową realizację od projektowania poprzez wykonawstwo, a następnie eksploatację sieci ciepłowniczych, przyłączy i węzłów cieplnych. Ponadto wykonujemy szereg usług okołoenergetycznych, w tym prace remontowe, pomiarowe oraz usługi transportowe. Dzięki takiej ofercie zwiększamy zdolność generowania jak największych wartości dla naszych klientów. Konsekwentna realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw wdrażanych w skali całej firmy - wewnętrznych projektów - przyczynia się do zmiany sposobu pracy, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom, jakie stawia przed nami rynek.

Nie bez znaczenia jest dla nas otoczenie, w jakim funkcjonujemy, czego przykładem jest realizowana przez TAURON Ciepło S.A. na obszarze Śląska i Zagłębia pierwsza kampania społeczna "Niska emisja - wysokie ryzyko". Celem kampanii jest ograniczenie skutków oddziaływania związków chemicznych emitowanych do atmosfery poprzez domowe piece. Co ważne, projekt jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nieefektywne spalanie węgla i odpadów w budownictwie wielorodzinnym motywuje TAURON Ciepło S.A. do coraz większej aktywności edukacyjnej i marketingowej na rzecz czystego i ekologicznego Ciepła Systemowego. Centralizacja źródeł emisji zanieczyszczeń w miejscu wytwarzania ciepła systemowego ułatwia kontrolę przestrzegania norm i pozwala likwidować niską emisję.

Ciepło dostarczane przez naszą spółkę produkowane jest w elektrociepłowniach lub we własnych ciepłowniach lokalnych. W pierwszym przypadku TAURON Ciepło S.A. jest dostawcą produktu i kupuje energię cieplną, w drugim - jest również jej producentem. Dodatkowo, dystrybuowany przez nas produkt w większości wytwarzany jest w kogeneracji, co oznacza, że w tym samym miejscu powstaje energia elektryczna i ciepło, co z kolei pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń oraz ograniczenie wykorzystania paliw. Taki system produkcji ciepła skutkuje uzyskaniem wsparcia finansowego w postaci odpowiednich certyfikatów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA, co trzeci mieszkaniec Górnego Śląska i Zagłębia ogrzewający mieszkanie piecem węglowym przyznaje wprost, że pali śmieci, a blisko 70 proc. ankietowanych uważa, że w taki sam sposób śmieci pozbywa się większość sąsiadów. We wdychanym przez nas wszystkich powietrzu są związki chemiczne ze spalania papierowych reklam i gazet, foliowych woreczków, opakowań po jedzeniu, a nawet styropianu i pociętych opon. Rocznie w domowych piecach Górnoślązaków i Zagłębiaków znika góra odpadków większa niż katowicka Superjednostka. Tymczasem niska emisja może powodować szereg negatywnych dla zdrowia skutków, w tym m.in. mutację materiału genetycznego, zaburzenia hormonalne czy zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych.

Działania edukacyjne planowane w ramach kampanii "Niska emisja - wysokie ryzyko" to m.in. spotkania z mieszkańcami, kolportaż gazet poświęconych problemowi niskiej emisji, konkurs dla nauczycieli i seria edukacyjnych programów telewizyjnych.
Ciepło Systemowe oferowane przez TAURON Ciepło S.A. to produkt skierowany praktycznie do wszystkich klientów. Pewność i komfort w dostawie, bezpieczeństwo użytkowania oraz konkurencyjna cena to główne zalety oferowanego Ciepła Systemowego. Chcąc skorzystać z oferty, wystarczy odwiedzić naszą stronę internetową lub osobiście skierować swoje kroki do siedziby spółki do Działu Rozwoju Rynku.

W wyniku połączenia aktywów PEC Katowice S.A. i PEC w Dąbrowie Górniczej S.A. z dniem 1 września br. powstała spółka TAURON Ciepło S.A. Jest ona jednym z największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Spółka działa na terenie piętnastu miast Śląska, Zagłębia i Małopolski tj.: Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, Olkusza, Kluczy, Bukowna, Sławkowa i Łaz. Eksploatuje ponad 1000 km sieci, za pośrednictwem których przesyła ciepło do ok. 4 tys. klientów, którymi są spółdzielnie mieszkaniowe, spółki komunalne, instytucje oświaty i kultury, galerie handlowe oraz firmy i instytucje przemysłowe jak i świadczące usługi w regionie.

Ciepło dostarczane do ok. 10 tys. obiektów pochodzi z zakupu od należących do Grupy TAURON elektrociepłowni, ciepłowni jak również z własnych kotłowni lokalnych.Zakup ciepła, jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także dystrybucja i sprzedaż należą do podstawowych zadań Tauron Ciepło S.A. Produkt oferowany przez spółkę wykorzystywany jest do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody wodociągowej oraz wentylacji i celów technologicznych. Spółka realizuje usługi przyłączania nowych obiektów do sieci ciepłowniczej, a także wykonuje prace remontowe, pomiarowe oraz transportowe.
Komfort i bezpieczeństwo użytkowania, pewność zaopatrzenia, eksploatacja i serwis dostawcy, konkurencyjne koszty ogrzewania oraz atrakcyjne warunki przyłączenia nieruchomości to główne zalety produktu oferowanego przez TAURON Ciepło.

Niewidzialne, ale skuteczne działanie ciepła systemowego pozostawia kwestię obsługi i konserwacji urządzeń poza zakresem codziennych obowiązków jego odbiorców. Ponadto, dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym można racjonalnie korzystać z dostarczonego ciepła przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego. Działania takie bezpośrednio wpisują się w propagowaną politykę UE oraz polskiego rządu w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej.

W 2011 r. spółka TAURON Ciepło, w wyniku prowadzonych działań rozwojowych zawarła 26 umów przyłączenia, co przekłada się na wielkość 5,00 MW mocy zamówionej dla 29 obiektów zlokalizowanych w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Świętochłowicach, Będzinie i Olkuszu. Na rok 2012 między innymi w ramach programu likwidacji niskiej emisji, Spółka w swoich planach rozwojowych przyjęła założenie przyłączenia 76 obiektów do systemu ciepłowniczego, co przekłada się na wielkość ok. 30 MW mocy zamówionej.Priorytetem inwestycyjnym dla TAURON Ciepło S.A. na najbliższe lata będzie minimalizacja strat na przesyle ciepła, rozwój sieci ciepłowniczych oraz wysokosprawna kogeneracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampania "Niska emisja - wysokie ryzyko" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto