Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 45-lecia Szkoły Podstawowej nr 28 w Bytomiu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
Szkoła Podstawowa imienia Królowej Jadwigi w Bytomiu - Łagiewnikach ma już 45 lat. Dziś obchodziła swój jubileusz. Przypomnijmy, że pierwszy dzwonek zabrzmiał w szkolnych murach 17 maja 1971 roku. Otwarcia dokonał przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach generał Jerzy Ziętek. Szkoła należąca do tzw. tysiąclatek uzyskała imię 25-lecia Polski Ludowej, zaś sztandar ufundowany został przez znajdującą się w Łagiewnikach Hutę Zygmunt. Początkowo szkoła była ośmioklasowa.

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w szkolnych murach 17 maja 1971 roku. Otwarcia dokonał przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach generał Jerzy Ziętek. Szkoła należąca do tzw. tysiąclatek uzyskała imię 25-lecia Polski Ludowej, zaś sztandar ufundowany został przez znajdującą się w Łagiewnikach Hutę Zygmunt.

Początkowo szkoła była ośmioklasowa. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczniów obowiązywała surowa dyscyplina. Wszyscy mieli nosić tarcze szkolne przyszyte do mundurków, ale i do okryć wierzchnich. Zakazano spóźniania się.

W latach 80-tych ubiegłego wieku dzięki patronatowi Huty Zygmunt w szkole przeprowadzono pierwszy poważny remont - m.in. wymieniono parkiet w sali gimnastycznej i odświeżono sale.

Po 2000 roku w szkole powstała izba regionalna. W 2004 roku uczniowie wygrali konkurs zorganizowany przez sieć supermarketów Tesco, a w nagrodę otrzymali nowoczesną pracownię językową.

Był to ważny rok w historii szkoły, ponieważ 5 i 6 października 2004 roku odbyły się uroczystości, podczas których zyskała nowego patrona - królową Jadwigę. Odebrano także nowy sztandar. Uroczystość nadania imienia zapoczątkowała zwyczaj obchodzenia dorocznego święta szkoły.

- Szkoła została uruchomiona w 1971 roku i w tym okresie była to najnowocześniejsza szkoła w mieście. Mieliśmy pełen kompleks sportowy, czyli zespół boisk, basen, świetlicę, stołówkę, pięknie wyposażone sale dydaktyczne. Jako dziecko byłam tu jedynie gościem, ponieważ moją szkoła był 26., mieszcząca się w obecnej siedzibie Gimnazjum nr 9. Ale przychodziliśmy tutaj na lekcje wfu i na basen. Szkoła wywarła na mnie wówczas duże wrażenie. Pamiętam zapach świeżości, na korytarzach były płytki pcv, w których można się było przeglądać jak w lustrze - mówiła podczas uroczystości Danuta Zemela, dyrektor SP nr 28.

- To była chluba łagiewniczan. cechą charakterystyczną była i jest panująca tu rodzinna atmosfera. zawsze mieliśmy też szczęście do przyjaciół szkoły. W tym roku kapituła postanowiła przyznać dwa honorowe wyróżnienia - dodała dyrektor Zemela. Podczas uroczystości jubileuszowy honorowy tytuł przyjaciela szkoły przyznano pani Jadwidze Kwijas za wieloletnią współpracę i nieocenioną pomoc oraz pracownikom bytomskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, których wyróżniono za długoletnią współpracę, zaangażowanie w sprawy uczniów, wspomaganie nauczycieli i uczniów, a także realizacje ciekawych projektów edukacyjnych i warsztatów.

- 45 lat to nie jest wiele, ale z drugiej strony w tym właśnie czasie 45 razy witaliśmy początek roku szkolnego - powiedziała jedna z uczennic, rozpoczynając akademię. - W tym czasie naszą szkołę opuściło ponad 5 tysięcy absolwentów. Wszyscy jesteśmy częścią historii tej szkoły i odwrotnie, szkoła jest skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. Wszystkich nas tu obecnych łączy jedno: wspomnienia związane z tym miejscem - dodała uczennica.

Jubileuszowa akademia została zrealizowana w formie filmowej kroniki wydarzeń związanych z życiem szkoły. Uczniowie dzierżąc w dłoni taśmy filmowe, opowiadali o dziejach szkoły, a w tle wyświetlano archiwalne zdjęcia i filmy. Były także występy artystyczne, układy choreograficzne oraz piosenki w wykonaniu zdolnych uczniów.

W tej chwili w szkole uczy się 401 uczniów. Przed nimi duże zmiany. Uczniowie kończący naukę w klasie szóstej nie pójdą do gimnazjum.

Warto zaznaczyć, że szkoła w ostatnich latach przeszła gruntowną przemianę. Wyremontowano szkolne toalety, a rok temu dzięki ociepleniu, budynek zyskał nowy wygląd. - Do pełni szczęścia brakuje nam tylko basenu - podsumowała uczennica wymownie spoglądając w stronę władz miasta.

Prezydent Damian Bartyla, nie czekając długo, zapewnił: - Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby basen powstał. Pracujemy teraz nad przyszłorocznym budżetem. Mam nadzieję, że taka pozycja się w nim znajdzie, a w ciągu dwóch najbliższych lat szkoła odzyskała basen.

Głos zabrał także Mirosław Papiernik, przedstawiciel delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, mówiąc: - W imieniu dyrektora delegatury, swoim własnym oraz wszystkich pracowników kuratorium, chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej szkoły. Życzę wam wszystkiego co naj: największe, najpiękniejsze oraz brakującego do pełni szczęścia basenu.

Po akademii uczniowie mogli wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich wydarzeniach. Było malowanie buzi, zaplatanie kolorowych warkoczyków i wiele, wiele innych atrakcji.

W uroczystości wzięli udział: prezydent Bytomia Damian Bartyla, Aneta Latacz - zastępca prezydenta, Andrzej Wężyk - przewodnicy rady Miasta, Aldona Kopczyńska - naczelnik Wydziału Edukacji, Mirosław Papiernik, starszy wizytator i przedstawiciel delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, a także bytomscy radni: Joanna Stępień i Michał Lewicki oraz zaproszeni goście, w tym m.in. Anita Góral, dyrektor bytomskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach oraz Joanna Ambroży, pracownik tejże biblioteki oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli i przedstawiciele Związku Górnośląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto