Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum... i co dalej? Pierwszy etap rekrutacji zakończony. Jak wybrali gimnazjaliści?

Jacek Drożdż
Trzecioklasiści z gimnazjów pierwsze życiowe wybory mają już za sobą
Trzecioklasiści z gimnazjów pierwsze życiowe wybory mają już za sobą Jacek Drożdż
Zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja jest ostra, bo uczniów ubywa

Gorące dni czekają młodych ludzi. I nie chodzi tylko o aurę. Dziś ponad 1000 maturzystów z naszego powiatu zaczyna egzamin dojrzałości, a gimnazjaliści kilka dni temu zdecydowali, do jakich szkół będą składać podania. To pierwszy, wstępny etap. Uczniowie mogli teraz wybrać szkołę tzw. pierwszej, drugiej lub trzeciej preferencji. O tym, gdzie ostatecznie będą się uczyć, zdecydują m.in. wyniki egzaminów pisanych na zakończenie gimnazjum.

Co można już wyczytać ze statystyk? Do I LO jest ponad 730 chętnych, ale w pierwszej preferencji wybrało je 114 osób. Największą popularnością cieszą się dwa kierunki: biologiczny-chemiczny oraz humanistyczny. Do II LO zgłosiło się ponad 700 gimnazjalistów, z pierwszej preferencji jest ich 153. Najbardziej oblężona jest klasa biologiczno-chemiczna (w I. pref. 47 uczniów). Na drugim miejscu jest klasa matematyczno-językowa (35 chętnych). Liceum prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w I. preferencji wybrały dwie osoby.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 też proponuje naukę w LO. Przygotowano 129 miejsc (z I preferencji 55 osób, większość wybrała klasy mundurowe). Są też cztery klasy techniczne (m.in. technik budownictwa i technik mechanik). Zainteresowanych z pierwszego wyboru jest 54 uczniów, największe wzięcie mają wymienione kierunki. Sporo osób wybrało zawodówkę - 55. Najpopularniejsze klasy to mechanik i elektromechanik samochodowy.

W Zespole Szkół Ekonomicznych powodzenie mają na razie dwa kierunki techniczne: technik ekonomista i technik hotelarstwa. W I. preferencji szkołę wybrało 60 osób. Do zawodówki, kształcącej sprzedawców zapisało się siedem osób.

43 gimnazjalistów wybrało w pierwszej preferencji Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Najwięcej chętnych jest na technologię żywienia i usług gastronomicznych i do technikum usług fryzjerskich. Szkoła proponuje sześć kierunków technicznych. Do zawodówki w "drzewniaku" zapisało się 66 osób, najwięcej do klasy wielozawodowej.

Do Zesp. Szkół Elektryczno-Elektronicznych jest 919 chętnych (206 z I pref.). Jako pierwsze technikum informatyczne wybrał0 105 zainteresowanych, 52 jest w technikum organizacji reklamy, mniejsze jest zainteresowanie na pozostałe kierunki. Do zawodówki "elektryka" zapisało się na razie 10 osób.

W przedborskim Zesp. Szkół Ponadgimnazjalnych liceum ma 50 chętnych, technikum - 3, zawodówka - 1. ZSP w Kamieńsku LO ma jednego chętnego z I. preferencji, technikum - 13, zawodówka - 9. W Dobryszycach, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w technikach jest 25 osób z pierwszego wyboru, w zawodówce - 11.

Zobacz także:Maturzyści 2012 - zdjęcia klas maturalnych szkół średnich w Radomsku i powiecie

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto