Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Dzikie króliki poszły w las

Dawid Samulski
Trafiły do pachnącego sianem mieszkania, więc nic dziwnego, że od razu je polubiły. Introdukcji dzikich królików podjęli się myśliwi z najstarszego w Sycowie koła łowieckiego Jeleń.

To już ich druga próba. Pierwszą przeprowadzili ponad 10 lat temu, na nieogrodzonym terenie, więc puszczone samopas króliki szybko stały się pożywieniem drapieżników.

Bezpieczniejsze

Tym razem będzie inaczej. Małe szaraki zostały bowiem wypuszczone do ogrodzonej woliery adaptacyjnej ze sztucznymi norami i przykrytej gałęziami uniemożliwiającymi atak z góry. Do lasu nieopodal domku myśliwskiego w Błotniku przyjechały z zaprzyjaźnionego koła łowieckiego w Kobylej Górze, gdzie trafiły z fermy hodowlanej w Czempiniu.
– Pochodzą z dwóch gniazd. Łącznie 27 sztuk w wieku od dwóch do trzech miesięcy – informuje prezes koła Jeleń Henryk Kluska.
– Już w czerwcu mogą mieć młode – dodaje doświadczony myśliwy Roman Froń, wraz z drugim strażnikiem łowieckim Zenonem Jakóbczakiem niosący dwie plastikowe skrzynie pełne królików. W zagrodzie ze strzykawką czeka już na nie lekarz weterynarii Jerzy Wojciechowski, który każdego zmokniętego i przestraszonego malucha zaszczepi na dwie choroby wirusowe – myxomatozę i pomór.

Aż same uciekną
Ile czasu zwierzęta ta spędzą w wolierze?
– Dopóki nie wykopią sobie nowych norek i nimi nie uciekną – Roman Froń przypuszcza, że może to nastąpić jesienią. – Jednak zawsze będą tutaj wracać – podkreśla i obserwuje jak wpuszczone króliczki ostrożnie wychylają główki ze swoich norek.
Jerzy Wojciechowski nie ma złudzeń, że na wolności największe zagrożenie dla nich stanowić będą drapieżniki, a zatem ptaki krukowate, jastrzębie i sowy, a na lisach i jenotach kończąc.

Różnice
Dziki królik często mylony jest z zającem, mimo że różnice w ich wyglądzie i trybie życia są znaczne. Krzyżówki pomiędzy tymi dwoma gatunkami nie są możliwe ze względu na inną liczbę chromosomów. Zając, co widać już na oko, jest cięższy i większy, za to królik na krótsze dystanse jest o wiele szybszy. Zajęczyca rodzi po dwa młode, jakieś 2-3 razy do roku, które od razu są prawie samodzielne. Maleńkie króliki przychodzą na świat nawet 2 razy częściej, w o wiele liczniejszych miotach i są typowymi gniazdownikami, czyli niedołężne, ślepe, niezdolne do samodzielnego bytowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto