MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jacka w Bytomiu [WIZUALIZACJE] Powstanie centrum rekreacyjno-edukacyjno-religijne

Magdalena Nowacka-Goik
Współczesna forma ogrodu różańcowego i dwa pawilony: jeden z salami do ćwiczeń teatralno-wokalnych, a drugi na warsztaty ze świetlicą i możliwością noclegu - tak ma wyglądać centrum rekreacyjno-kulturalno-edukacyjno-religijne, które powstaje przy kościele św. Jacka w Bytomiu.

- Ksiądz postanowił pokazać społeczeństwu dzielnicy alternatywę, jeśli chodzi o spędzanie czasu, zagospodarowując przestrzeń. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży - mówi Przemo Łukasik, bytomski architekt. - Sam jestem członkiem tej parafii i chętnie zgodziłem się na współpracę - podkreśla.

Pierwsze prace już się rozpoczęły. Teren przy kościele został ogrodzony, ale to ogrodzenie na czas budowy. Docelowo będzie wyglądało inaczej.

Centrum ma być dostępne dla wszystkich. Jednym z jego najważniejszych elementów będzie ogród przy kościele.

- Chociaż nie zabraknie elementów religijnych, nie będą one dosłowne. Nawiązując do tajemnic różańcowych, będziemy na przykład akcentowali poszczególne alejki odpowiednią kolorystyką roślin - mówi Przemo Łukasik.

Wycięto też część zniszczonych drzew. W ich miejsce zostaną posadzone nowe. Na pewno wśród roślinności pojawią się różnego rodzaju trawy, w tym np. bambusowe.

- Będzie też mała kapliczka i oczko wodne, nawiązujące do legendy o źródełku św. Jacka. Zależy nam, aby było to miejsce do kontemplacji, ale i miejsce, gdzie przyjdziemy z dzieckiem na spacer - dodaje Przemo Łukasik. Ale park to nie wszys-tko. Pojawią się także dwa pawilony, oryginalnie przygotowane.

- Dachy będą pokryte zielenią, dla kontrastu użyjemy też specjalnej blachy w brązowym kolorze z subtelną szadzią w formie rdzy. Do tego dojdzie delikatna iluminacja. Zależy nam, aby wkomponowały się w otoczenie i nie przesłaniały np. plebanii - dodaje architekt.

Pierwszy pawilon ma być przeznaczony przede wszystkim na pracę z młodzieżą. To będzie miejsce występów teatralnych i muzycznych, a także na wystawy parafian. W drugim natomiast będą prowadzone warsztaty. Tu znajdzie się mała świetlica i pomieszczenia, które można wykorzystać na krótki nocleg.

Prace na 4,5 ha potrwają ok. roku

Rewitalizacji zostanie poddany obszar o powierzchni 4,5 hektara.

Jak mówi ks. Tadeusz Paluch, proboszcz parafii, prace potrwają około roku.

Do tej pory teren nie zachęcał do spacerów. Nie było tu alejek, za to wątpliwej jakości huśtawki i piaskownica, którą bardziej niż dzieci wykorzystywały zwierzęta. Po przebudowie wejście na ten teren zostanie ogrodzone i dostęp będzie tylko od strony kościoła.

Ogród w pełnej krasie będziemy mogli podziwiać po 2, 3 latach, kiedy rośliny zaczną rozkwitać. To kolejna inwestycja po rewitalizacji KWK Rozbark, mająca ożywić dzielnicę.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto