18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Synagoga Mizrachi odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

tekst i fot. Katarzyna Kapusta
Wnętrza synagogi Mizrachi wyglądają jak nowe. To wszystko dzięki żmudnej konserwacji obiektu przy ul. Potockiego, która właśnie dobiegła końca. Efekty tych prac będzinianie i mieszkańcy Zagłębia będą jednak mogli zobaczyć dopiero wiosną przyszłego roku.

Synagoga, odkryta w 2004 roku, ze względu na swój fatalny stan została zamknięta trzy lata temu. Miastu wciąż brakowało pieniędzy na jej renowację. Trwały też sprawy związane z regulacją prawną tego miejsca. W końcu udało się. Na renowację miasto przeznaczyło 85,5 tys. zł, a wojewódzki konserwator dołożył 37,3 tys. zł. Prace, jakie trzeba było wykonać, były wyzwaniem dla Krystyna Białkiewicz i Katarzyna Dzienniak z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Sosnowcu.


Synagoga Mizrachi - to było sensacyjne odkrycie [ZDJĘCIA, FILM]


- Miejsce było w katastrofalnym stanie. Dwa razy musiałyśmy przeprowadzić dezynfekcję pomieszczenia środkami grzybobójczymi - mówią konserwatorki. - Było bardzo zawilgocone - dodają.

Konserwatorki podklejały fragmenty na ścianach, a także łuski, które odpadły. Malowidła zostały oczyszczone z brudu. Przypominało to trochę układanie puzzli.

Dom Modlitwy Mizrachi został założony pod koniec XIX w. inicjatywy i funduszy bogatego kupca Jakuba Chila Winera. Był działaczem będzińskiego oddziału organizacji religijnej Mizrachi. Dom wojnę przetrwał w stanie nienaruszonym. W 1945 roku pomieszczenia przebudowano na mieszkanie. W tym celu wykuto dodatkowe wloty kominowe i zamontowano piece. Zdjęto wówczas zabytkowe kafle i położono drewnianą podłogę. Następnie pomieszczenie zmieniono w piwnicę. W latach 70. we wnętrzu wybudowano ściankę działową z cegieł, dzieląc pomieszczenie na dwie części. W jednej z tych części do 2004 roku składowany był węgiel.

W sali modlitewnej zachowały się polichromie przedstawiające Ziemię Świętą, symbole 12 plemion Izraela i znaki zodiakalne. Przez wiele lat polichromie pozostawały ukryte pod węglem. Po trzech latach starań w 2007 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Dom modlitwy posiada malowidła ścienne o najbogatszej w całym województwie śląskim ikonografii judaistycznej.


U podnóża zamku stała niegdyś wspaniała synagoga [ZDJĘCIA]



PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto