W czwartek policjanci śląskiej drogówki od godz. 6.00 do 22.00 prowadzą akcję PASY. Będą sprawdzać, czy macie zapięte pasy bezpieczeństwa. Celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa.

Mundurowi równie rygorystycznie będą podchodzić do lekceważenia obowiązku używania urządzeń służących bezpieczeństwu najmłodszych pasażerów.

Obowiązek ten jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz z tego, że pasy bezpieczeństwa często mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym.

Oprócz tego takie "zwyczaje" są karane:

- Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy: 100 zł (art.39 ust.1)
(dodatkowo: Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem: 2 pkt)

- Przewożenie dziecka w pojeździe:
a) poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci: 150 zł (art.45 ust.2 pkt 5 lub art.39 ust.3),
b) w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera: 150 zł (art.45 ust.2 pkt 4).

-Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa: 100 zł (art.45 ust.2 pkt 3)

A Wy, popieracie takie akcje policji? Piszcie w kmentarzach.

Czytaj także

  Komentarze (28)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  d_kierowca (gość)

  Według mnie powinnabyś to osobista sprawa czy ktoś zapina pasy czy też nie, karać za prędkość jak najbardziej i jak najbardziej surowo, ponieważ wjedzie matoł z prędkością 100km/h w ludzi w środku miasta i z ludzi nie będzie nawet co zbierać, nawet nie zdąży zareagować. A co do zapinania pasów, osoby, które ich nie zapinają robią tylko i wyłącznie sobie na złość, to siebie zabiją, nie kogoś. Za to karać nie powinni, komuś życie nie jest miłe to jego sprawa, nie policji, nie nikogo innego, tylko i wyłącznie sprawa osoby, która ich nie użytkuje. Takie jest tylko i wyłącznie moje zdanie.

  narcyz (gość)

  popieram za brak pasów powinny być mandaty jak najwyższe wtedy by się nauczyli zapinać pasy matoły :)

  wal (gość) (łysy)

  W mieście też zdarzają się poważne kraksy z ciężkimi urazami. Zapnij pas i daj sobie szansę by nie kierować wózkiem inwalidzkim. Kiedyś pasy uratowały mnie po dachowaniu, parę siniaków i tyle. Gdybym nie miał zapiętych to nie wiem co by było. Nie chcę nikogo obrażać, tylko radzę nauczony własnym doświadczeniem. Szerokiej drogi Łysy - w zapiętych pasach!

  łysy (gość) (wal)

  Tłuczku jeden !!! niechcemyy zapinac pasów w mieście nie na autostradzie !!! a policja łapie w mieście i daje mandaty !!! pozatym nie badż taki przemądrzały !!!

  wal (gość)

  Czytam wpisy tych debili piszących na nie. Proszę bardzo, nie zapinajcie pasów, ale jak się połamiecie w kraksie to niech was leczą za wasze pieniądze, a nie z moich podatków. I nie piszcie, że wy też płacicie bo na koszty leczenia ciężkich przypadków nie starczyło by waszych podatków z całego waszego życia. Chcecie być kalekami, OK. Tylko potem nie skamlijcie na wasz los i nie miejcie pretensji do całego społeczeństwa, że musicie sobie sami radzić. Nie dotyczy ofiar wypadków przez siebie nie zawinionych, a reszta niech się zabija na drogach, ale skutecznie żeby nie trzeba było leczyć i ponosić kosztów. Boli tekst? Zaboli więcej jak zadachujesz bez zapiętych pasów.

  człowiek8651 (gość)

  Nie Popieram!!! to czy prowadzę w pasach to moja sprawa!!nikomu nic złego nie robię gdy ich nie zapnę a jak tak się martwią o moje bezpieczeństwo niech mi zagwarantują że zapięcie pasów w razie kolizji mi pomoże a nie zaszkodzi!!!!!!!!!!!! nie raz udowodniono że gdyby kierowca nie miał zapiętych pasów mógłby przeżyć a pasy tylko pogorszyły jego sytuację... Lepiej pomagajcie obywatelom dbajcie o ich bezpieczeństwo ale tak naprawdę bo gdyby kogoś zatrzymało dwóch Panów dwa na dwa metry to jakoś Policji nie widać....

  Mieszkaniec (gość)

  Nie popieram ani policji, ani żadnej ich akcji. Wożą się po powiecie coraz nowszymi furami i nadużywają swoich uprawnień, nie wspomnę o kolejnych aferach z udziałem "panów niebieskich". Gdzie są uliczne patrole, które dawniej gwarantowały bezpieczeństwo mieszkańcom? Nie ma!!! Ostatnia akcja pieszy - pośmiewisko - radiowozy tropiące pieszych :) Kpina, żart, kiepski dowcip.! Gdy pojawi się prawdziwy problem czytamy natychmiast na stronie policji "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" - bo my nic nie wiemy. Każda akcja to nabijanie limitu jaki ma wykonać policjant i kasa. kasa. kasa z naszych portfeli. Podsumowując ostatnie zajście hotelowych imprezowiczów, które długo zacierano, pytam: dlaczego dokonuje się roszad na stanowiskach zamiast krótkiego cięcie - komendant do dymisji jak po zajściu w Ogrodzieńcu!

  Nie odbieram za kierownicą (gość)

  Gdy wytęzają uwagę na zapinanie pasów to i przy okazji pogonią rozmawiających przez kom...: -) często widzę te ręce przy uchu, bądź dociskanie tel ramieniem, szczególnie tragicznie wychodzi to paniom - bo i jak tu płynnie z ronda zjechać? Kierunkowskazy? Zapomnij! Patologia!
  Bo MUSZĘ teraz odebrać i dzwonić.. .

  sempek (gość)

  może zamiast kontroli zapinania pasów zainteresuje się Policja kierowcami gadającymi przez komórki a nawet piszącymi smsy? Jeżeli ktoś nie zapnie pasów to w razie wypadku sam poniesie konsekwencje - jeżeli będzie gadał przez komórkę to zabije niewinnych ludzi. To prawdziwa plaga i zapewne przyczyna znacznej części wypadków - ale Policja tym się nie zajmuje

  kleofas (gość) (otto)

  Przecież te "akcje' w 99% są wirtualne! Ja policjanta w mundurze nie widziałem z 10 lat a co dopiero mówić o policjancie który pracuje. Siedza na leniwych d i czekają na emerytury!