Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w Mickiewiczu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Historia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej sięga 1895 roku. Wówczas w gmachu tym utworzono szkołę męską, a dwa lata później powstała także szkoła żeńska. W ciągu kolejnych dekad placówka zmieniała nazwy. Była tu i średnia szkoła realna, komunalne gimnazjum męskie, komunalne gimnazjum koedukacyjne, aż w końcu utworzono liceum. Dziś zorganizowano tu dzień otwarty.

- Podczas dnia otwartego, chcemy pokazać wszystko to, co robimy w szkole. Poza kształceniem ogólnym zwracamy uwagę na rozwój naszych uczniów w dziedzinie kultury, sztuki, ale i informatyki, czy sportu - przyznaje Leszek Dytkowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. - W programie dzisiejszego dnia są liczne warsztaty oraz prezentacje. W pracowni komputerowej możemy zobaczyć pokaz drukowania na drukarce 3D - dodaje.

Młodzież zaangażowała się w przygotowanie dnia otwartego. Uczniowie sporządzili nawet mapę szkoły, zaznaczając na niej wszelkie praktyczne informacje związane z zajęciami odbywającymi się w poszczególnych salach. - W każdej klasie mamy inne zajęcia, np. w sali 22 udzielamy informacji o zasadach funkcjonowania naszej szkoły, a w sali fizycznej mamy eksperymenty - wyjaśnia Dawid Mryka, uczeń trzeciej klasy gimnazjum.

- W liceum są cztery klasy: teatralno - filmowa, dziennikarsko - językowa, politechniczna oraz medyczno - sportowa. Jednakże wybór jednej z nich nie oznacza, że nie możemy chodzić na rozszerzenia z innych przedmiotów - dodaje. Pierwsza klasa to czas aklimatyzacji, zapoznania się ze szkołą. - Rozszerzenia wybieramy dopiero w drugiej klasie. Pierwszy rok możemy przeznaczyć na przemyślenie tego, co chcemy zdawać na maturze i co dalej będziemy robić - mówi Dawid. Szkoła posiada od dwóch lat radiowęzeł. - Podczas przerw puszczamy muzykę i czytamy ciekawe informacje - dodaje Dawid.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia artystyczne i z logicznego myślenia. Podczas dnia otwartego można było wcielić się w kryptologów, którzy nie tylko tworzą skomplikowane szyfry, ale i je łamią. - Podczas warsztatów młodzież musi zakodować dowolną wiadomość w wybranym języku, bądź graficznie. Natomiast następna grupa ma za zadanie złamać ten szyfr. Mamy też przestrzenne scrabble - wylicza Izabela Wyppich, która w I LO prowadzi zajęcia artystyczne, filmowe, historię. Jest także edukatorem, zajmującym się technologią informacyjno - komunikacyjną i uczy kodowania wczesnoszkolnego.

- Kilka lat temu doszliśmy do wniosku, że w ramach dnia otwartego uczniowie nie będą mieli zwykłych zajęć. To czas, kiedy mogą sami ułożyć sobie grafik, wybierając kilka spośród 20 dostępnych warsztatów. Zajęcia są kreatywne, a młodzież chętnie korzysta - dodaje. W każdej klasie zorganizowano atrakcyjne zajęcia. Natomiast na szkolnych korytarzach można było spotkać zarówno wytworne damy w tiulowych sukniach, jak i upiory i rozmaite stwory. To uczniowie z klas teatralno - filmowych zaprezentowała fragment swojej działalności. Młodzież uczestniczyła w zajęciach, świetnie się bawiąc.

W jednej z klas, mieszczących się na parterze, stworzono teatralną garderobę. - W naszej szkole działa teatr "Scena muzyczna". Przygotowujemy się do nowego spektaklu, którego premiera będzie miała miejsce 8 czerwca o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu - informuje Paulina Czaplińska. - Tutaj stworzyliśmy naszą garderobę, żeby pokazać gimnazjalistom jak wyglądają przygotowania do spektaklu - dodaje. To stały zespół przygotowujący się do najbliższego spektaklu, ale czasami uczestników jest więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto