Perseidy 2017. W nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas niezwykłe widowisko - deszcz meteorytów! Nie możesz tego przegapić! 5

Deszcz meteorytów 2017. Perseidy w sobotę 12 sierpnia - jak oglądać?

Ludzie podziwiają Perseidy od ponad dwóch tysięcy lat. Czasem te jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Utworzone przez kometę 109P/Swift-Tuttle Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Nad Ziemią ich aktywność rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do około 14-25 sierpnia.
Rój Meteorów 2017. Kiedy oglądać Perseidy?

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Rój meteorów jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najwyższą intensywność Perseidów przewiduje się właśnie w sobotę 12 sierpnia.

Pierwsze perseidy rozbłysną na niebie ok. 20:00 i spadać będą przez całą noc. Po tym okresie ich aktywność zacznie zanikać, jednak przez 5 kolejnych nocy będzie można je podziwiać z dobrych punktów obserwacyjnych.

Rój Meteorów 2017. Gdzie należy szukać Perseidów?

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!