Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przy 17 głosach za odrzuceniem uchwały i trzech przeciwnych, radni powiedzieli "stop" propozycji pod hasłem karta seniora 60 plus. Przypomnijmy: chodziło o to, aby umożliwić bytomskim seniorom korzystanie z ulg i promocji.

Dzięki współpracy z różnymi jednostkami, posiadacz takiej karty mógłby na przykład liczyć na tańsze bilety choćby do Opery Śląskiej czy na inne, kulturalne wydarzenia, herbatę czy kawę za przysłowiową złotówkę w wybranych lokalach, ale także na przykład tańsze leki w niektórych aptekach. Warunek: musi mieszkać w Bytomiu i mieć co najmniej 60 lat. W projekcie uchwały nie pojawiły się żadne obostrzenia na przykład co do dochodów seniora.
Projekt uchwały zgłosili radni opozycji z Platformy Obywatelskiej. List z poparciem tej inicjatywy wysłali też poseł Jacek Brzezinka i senator Andrzej Misiołek.
- Nie rozumiem tej decyzji o odrzuceniu - mówi radny Andrzej Kostek. - Projekt był omawiany na komisjach przed sesją i dostał pozytywne opinie, powinien być głosowany - przekonywał radny.

Karty odkryła Danuta Skalska, przewodnicząca Rady Miejskiej, która wyjaśniła, że jej zdaniem projekt nie jest dopracowany i w tej formie uważa go za zwykły bubel.

- Przypomina mi to sprawę z słynnym becikowym - mówi Danuta Skalska.
- Tym sposobem, wiele osób mogłoby korzystać z takiej karty, bez ograniczeń. Do korzystania miałabym na przykład prawo ja, a choćby ze względów na mój status finansowy, nie powinnam mieć takiej możliwości - stwierdziła radna.

Dodała też, że w jej odczuciu - jak również pozostałych radnych Bytomskiej Inicjatywy Społecznej - również bariera wieku nie została zbyt trafnie ujęta.
- Skoro mamy zmianę wieku emerytalnego, nie powinno być 60 plus, a raczej 67 plus - argumentowała Skalska. - Nie produkujmy bubli - powiedziała przewodnicząca.

Mimo to zapewniła, że odrzucenie głosowania nad projektem uchwały nie oznacza, że do sprawy radni nie wrócą.
- Trzeba to jednak dopracować, żeby miało ręce i nogi, zaprosić różne instytucje do współpracy, na przykład Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku - wyliczała radna.
Po tych argumentach nikt z opozycji już się nie wypowiedział. Na razie więc karta ulg i promocji dla seniorów w naszym mieście nie będzie obowiązywać.

Komentarz autorki
Można zrozumieć argumentację radnych BIS. Trudniej to, że nie wysuwano jej podczas obrad komisji. To chyba po to radni wcześniej się spotykają, aby takie rzeczy omówić. No chyba że najpierw byli za, a dopiero przed sesją postanowili być przeciw.

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jaśko (gość) (miech)

masz rację jestem emerytem który musiał taką patologię jak ty tolerować.Jesteś typowym leniwym pieniaczem .Ty napewno nic nie naprawisz jesteś zbyt głupi i leniwy.

Halina i Joanna (gość)

Człowieku otwórz oczy albo wybierz się na Uniwersytet Trzeciego Wieku i olśni cię, że nie tylko ty opanowałeś umiejętność wejścia na stronę www i napisania komentarza. No to dopiero ciemnota!!

Buszmen (gość) (Zofia)

A na przykład to stoi na przeszkodzie, że jak czyta takie posty 68latki to człowiek się zastanawia czy pisze to Halina B. Czy Joanna S.

BĄK (gość)

No kolejna decyzja polityczna. Tym razem kosztem starszych bytomian. I z góry skazana na niepowodzenie, bo czy propozycja dobra czy zła to było najmniej istotne. Ważne że wyszła od PO. A zapytał ktoś ludzi starszych?

Zofia (gość)

Ja pomimo swoich 68 lat, z koleżankami z chęcią chodzimy na kawę za złotówkę. Szkoda, że w naszym mieście tak mało jest lokali, gdzie ją dają i że nie ma innych usług objętych zniżkami. Mnie stać na podobne wyjścia (raz w miesiącu teatr, kawa w restauracji), ale mam w bliskim gronie też takie osoby, które bez tego talonu by na nią nie poszły, bo może akurat cenę leków podniosą albo trzeba będzie kupić jakiś nowy. O podwyżkach emerytur i rent to sobie ciągle tylko marzymy, więc co przeszkadza, by wprowadzić taką kartę? Nie chcesz to nie korzystaj- musu nie ma. Za to są tacy, którym te zniżki uprzyjemniłyby lub ułatwiły życie: w sensie ekonomicznym,społecznym, kulturowym itd.
Nic dla ludzi

miech (gość) (jaśko)

Jaśko jesteś zapewne emerytem?? Jeśli tak to skończ pier..ić. Zyłeś w czasach komuny, żyło ci się lekko i przyjemnie bez stresu i nerwów. Ty od szefa nie usłyszałeś: "jak ci sie niepodoba to się zwolnij" Więc siedz na tej swojej leniwej d..pie i bierz co ci miasto daje. Wy emeryci macie duże potrzeby, a my młodzi nie mamy? Tak my młodzi się nie liczymy. Naprawiamy to coście przez lata zniszczyli i zmarnowali Nam młodym nic nie daje i nieda jestem realistą.

jaśko (gość)

Jak ktoś zostaje usunięty od władzy to wpada na tak kretyńskie pomysły jak ten.Już jestem na emeryturze i nie potrzebuję herbaty i kawy za symboliczną złotówkę.Uważam że emeryt ma ważniejsze potrzeby.Pani Małgorzato czytałem pani artykuł w Dzienniku i uważam że jest on po to aby niektórym emerytom robić wodę z mózgu.

anna (gość)

Jalmuzny nie potrzebuje.Niech sobie te karty wsadza,nie powiem gdzie.Niejeden emeryt nie ma nawet na wykupienie lekow a oni sie bawia w strasznych dobroczyncow.

fajnie nie? (gość)

Nie wiem czy słyszeliście, ale w Żorach jest darmowa komunikacja miejska po to żeby ludzie nie korzystali z aut.

taka prawda (gość)

A czy ktoś zapytał osoby w wieku 60+ czy są zainteresowani taką kartą ?
Nie wiem jak inni ale ja i moja żona nie chcemy być traktowani przez bytomskich radnych jak "spacyfikowani pensjonariusze w domu starców".
Propozycję tańszych biletów do opery czy na inne wydarzenia kulturalne, herbatę czy kawę za przysłowiową złotówkę w wybranych lokalach będących substytutem tzw. „Jadłodajni św. Alberta” czy świetlicy „Caritas” to nie jest dobry pomysł gdyż podzieli bytomian na biednych i bogatych uczestników życia kulturalnego. W Bytomiu istnieją już apteki gdzie można kupić leki po niższych cenach.
Cały ten pomysł z kartą 60+ to moim zdaniem jedynie przemyślany przedwyborczy PR platfusów odsuniętych od koryta.
Nie jestem zwolennikiem karty 60+ ani żadnej innej. Niech lepiej rządzący nami politycy z koalicji PO i PSL uchwalą najniższe renty i emerytury na poziomie pozwalającym na godne życie. Proszę nie dawać nam jałmużny w postaci karty od 60+ do 67+. Pozwólcie nam godnie żyć !