Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: W weekend rusza Polska Platforma Tańca

Magdalena Mikrut-Majeranek
mat. organizatora
Bytom na kilka dni zamieni się w polską stolicę tańca. Cztery dni, trzynaście wyjątkowych spektakli, prezentacja Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, dyskusje panelowe oraz spotkania z artystami - tak w skrócie będzie wyglądała Polska Platforma Tańca, która odbędzie się w Bytomiu już w najbliższy weekend.

Polska Platforma Tańca to jedno z najważniejszych w roku wydarzeń tanecznych w Polsce i "wizytówka" polskiego tańca, ponieważ w ramach przeglądu prezentowane są rozmaite spektakle, oddające cechy charakterystyczne polskiej techniki tanecznej. Wydarzenie to na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w kraju lub zrealizowanych przez polskich choreografów.

Tegoroczna edycja zostanie zorganizowana na Śląsku, w Bytomiu. - Jest to miasto znane każdemu miłośnikowi tańca w Polsce, z uwagi na znaczącą działalność Jacka Łumińskiego i Śląskiego Teatru Tańca, kształtująca właśnie w Bytomiu jeden z najważniejszych ośrodków tańca w kraju - mówią organizatorzy wydarzenia.

Organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca, współorganizatorem Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, a partnerami Bytomskie Centrum Kultury, PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Opera Śląska.

Pomysł na zorganizowanie podobnej platformy powstał w 2003 roku, podczas przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Postanowiono do niego wrócić pięć lat później. Wtedy też, czyli w 2008 roku, pierwszą edycję Polskiej Platformy Tańca zorganizowało Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation. Podobnie było w 2010 i 2012. W 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca został Instytut Muzyki i Tańca, który kontynuuje artystyczną ideę do dziś.

Platforma Tańca co roku gości w innym mieście i jest organizowana we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Podczas PTT prezentowane są oryginalne polskie produkcje choreograficzne. W tym roku wyboru spektakli, które zostaną wystawione w ramach PPT dokonała pięcioosobowa komisja artystyczna w składzie: Leszek Bzdyl (przewodniczący), Stefan Drajewski, Anka Herbut, Edyta Kozak oraz Anna Królica. Do udziału w PPT 2017 zgłoszono aż 80 spektakli! Jednakże podczas posiedzenia, które odbyło się 7 stycznia 2017 r. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, komisja wybrała jedynie 12 z nich. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane widowni podczas Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu.

O zakwalifikowaniu spektaklu do udziału w PPT zadecydowało kilka czynników. Komisja zwracała uwagę na: wysoką jakość artystyczną, innowacyjne podejście do tematu, dojrzałość artystyczną twórców, autorską koncepcję i umiejętny dobór środków wyrazu, oryginalność w kontekście polskiej sceny tańca i w kontekście międzynarodowym oraz technikę tańca.

Bytomska publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakle takie jak:

1 kwietnia godz. 18.00 „Stalking Paradise” – Lubelski Teatr Tańca
miejsce: BeCeK

1 kwietnia godz. 19.45 Balet koparyczny – Iza Szostak
miejsce: Hala Interplast Plastic Products, ul. Elektrownia 16

1 kwietnia godz. 21.15 „Poza horyzont” – Kielecki Teatr Tańca
Oficjalne otwarcie PPT 2017 miejsce: Opera Śląska

3 kwietnia godz. 19.30 „Bataille i świt nowych dni” – Sławek Krawczyński, Anna Godowska
miejsce: Opera Śląska*

Wstęp jest płatny, a bilety kosztują 5 zł. Można je kupić wyłącznie w kasie Teatru ROZBARK (ul. Kilara 29). Nie ma możliwości rezerwacji biletów. Liczba biletów ograniczona! Więcej informacji udziela Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, mail: [email protected].

Pozostałe spektakle prezentowane podczas Polskiej Platformy Tańca skierowane są do zarejestrowanych uczestników wydarzenia.

Na niedzielę, 2 kwietnia, w godz. 10.00 - 12.00 odbędzie się Open Platform – networking. W ramach tych mini-targów wystawcy będą mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.

W poniedziałek, 3 kwietnia, w godzinach 10:00 - 12:00 w siedzibie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (ul. Piłsudskiego 24a, Bytom) będą miały miejsce prezentacje studentów. To wydarzenie towarzyszące PPT, w związku z czym nie jest wymagana rejestracja, ani bilety. Wstęp wolny.

PROGRAM POKAZÓW

1. Godzina 10:00 – 10:06 / sala 204
Tytuł: Terminal B
Choreografia, wykonanie: Omar Karabulut
Czas prezentacji: 5:30

2. Godzina 10:15-10:20 / sala 115
Tytuł: po drugiej stronie
Chorografia: Kinga Duda
czas: 4:30
wykonawcy: Karolina Kardasz, Oscar Mafa

3. Godzina 10:25-10:35 / sala 204
Tytuł: Twoja osobowość przestała mieć znaczenie
Chorografia: Agata Jędrzejczak
Wykonawcy: Wojciech Marek Kozak, Paweł Kozłowski, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka

4. Godzina 10:40-11:25 / sala 307
Out Cry - Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w choreografii Edana Gorlickiego - pokaz studyjny.

5. Godzina 11:30-11:38 / sala 207
Tytuł „Ej… TY” projekt zrealizowany po warsztatach z Techniki Aleksandra z Ivan’em Lukic
Koncepcja: Karolina Kardasz
Wykonanie: Karolina Kardasz, Omar Karabulut
Czas trwania: 7/8 minut

6. Godzina 11:40-11:45 / Korytarz na II piętrze, schody z piętra III na II oraz winda
Tytuł „Black Red White” krótka forma powstała w ramach przedmiotu Kompozycja
Koncepcja: Karolina Kardasz
Wykonanie: Kinga Duda, Joanna Kremer.
Czas trwania: około 4 minuty

7. Godzina: 11:50-12:00 / sala 307
Tytuł: papi pacyfy
Chorografia i wykonanie: Małgorzata Czyżowska
czas trwania ok 10 min

Wtorek, 4 kwietnia, upłynie pod znakiem dyskusji. Artyści i uczestnicy Polskiej Platformy Tańca będą dyskutować na tematy poświęcone sytuacji tańca w Polsce. Dyskusje odbędą się w kilku blokach: o 10.00-12.00, 12.00-14.00 oraz 15.00- 17.00. Uczestnicy PPT będą rozmawiać na następujące tematy: „I co z tym tańcem… dla dzieci?”, „Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?”, „Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego”, „Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto