Bytom, ustawa śmieciowa. Co chcecie i musicie wiedzieć teraz o śmieciach.

Dobiega czas składania deklaracji śmieciowych. Przypominamy o tym, co ważne - w pigułce.

TERMIN
Do końca marca zarządcy nieruchomości i właściciele domów jednorodzinnych muszą złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czyli do 29 marca(piątek)

Ale - jak poinformowano nas w Referacie Gospodarki Odpadami UM ( tel.: 32 283 63 41, 32 786 83 71. ) , dopuszczalne jest kilkudniowe opóźnienie.

CO W DEKLARACJI
Należy określić w niej liczbę mieszkańców i stawkę opłaty, (wynosi ona - 11,20 zł dla segregujących i 14 zł dla tych, którzy tego nie robią śmieci) oraz wyliczyć wysokość miesięcznej opłaty. Trzeba dołączyć też kserokopię aktualnej umowy na odbieranie odpadów.

O USTAWIE ŚMIECIOWEJ CZYTAJ WIĘCEJ NA DZIENNIKZACHODNI.PL

GDZIE SKŁADAMY
Deklaracje należy składać w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, w pokoju 127 lub w Punkcie Informacyjnym na parterze. Informacji udziela Referat Gospodarki Odpadami UM pod numerami tel.: 32 283 63 41, 32 786 83 71.

JAK SPRAWDZĄ
Weryfikacja czy właściciel nieruchomości prowadzi selektywne zbieranie odpadów ma być prowadzona przez osoby odbierające odpady. I to one będą powiadamiać gminę o takich sytuacjach.
W przypadku wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji , to prezydent określi szacunkową wysokość opłaty.

POJEMNIKI I KOLORY
Zielony, brązowy i czarny – takie kolory będą miały w Bytomiu pojemniki na odpady.
∨ Czytaj dalej


ZIELONY: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe.
Opakowania wielomateriałowe to takie, które pozornie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Często wydaje nam się, że kupujemy soki czy mleko w papierowych kartonach. Tymczasem takie opakowanie składa się aż z trzech składników: papieru, aluminium i folii.
BRĄZOWY: odpady biodegradowalne. To te, które powstają w naszych kuchniach - resztki jedzenia, a także resztki traw, liście, gałęzie, kwiaty cięte i doniczkowe. Te odpady będziemy w Bytomiu wrzucać do pojemników brązowych.
CZARNY: odpady zmieszane. Środki higieniczne (np.: zużyte pieluchy), popiół, brudne worki, a także śmieci nieposegregowane.

Jak to będzie w przypadku osób z domków jednorodzinnych? Czy dostaną te worki/pojemniki, czy będą za to płacić?
Gmina nałoży obowiązek zaopatrzenia domów w pojemniki/worki na firmę, która wygra przetarg wyposażenia nieruchomości .

CZY KTOŚ NAM ZABIERZE ŚMIECI Z POSESJI?
Odpady selektywnie zbierane obejmujące łącznie zbieranie odpad papieru, metalu, tworzyw sztucznych, szkła i opakowań wielowydziałowych, będą odbierane z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (tj. firma będzie odbierać od mieszkańca pojemniki/worki znajdujące na terenie posesji lub z miejsca wyznaczonego w deklaracji). Dodatkowo będzie istniała możliwość bezpłatnego oddania tych odpadów w stałym punkcie selektywnego zbierania odpadów.

Masz pytanie? Napisz jak najszybciej, zapytamy w Twoim imieniu urzędników.

Część II - pytania od mieszkańców. Odpowiadają urzędnicy z Wydziału Ekologii

- Czy każda posesja będzie miała wyznaczone miejsce z dodatkowymi pojemnikami na segregacje śmieci
Czy przy domu?


Odp. Pojemniki do segregacji będą znajdować się na posesjach.

Bloki - co w przypadku, gdy zarządca nie robił ankiet? Zgłasza ilość osób będących w spółdzielni?

Odp. Ankiety wysyłane przez zarządców wysłane były prawdopodobnie w celu pozyskania informacji. Brak uzyskanych informacji nie zwalnia właściciela nieruchomości z prawidłowego złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Co w sytuacji, gdy w mieszkaniu są zameldowane np. dwie osoby, a w spółdzielni jest zgłoszona tylko jedna? Gmina weryfikuje te informacje na podstawie zameldowań?

Odp. Zgodnie z art.1 ust. 2 pkt 3 obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną. W związku z tym zarząd spółdzielni deklaruje ilość osób zamieszkałych w jej zasobach.
Zgłoszenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy osób zamieszkujących daną posesję a nie zameldowanych. Natomiast weryfikacja danych zawartych w omawianej deklaracji będzie między innymi weryfikowana na podstawie danych meldunkowych.

Skąd się wzięły stawki za wywóz śmieci, skoro przetarg dopiero przed nami czy później nie będzie jakiś korekt i podwyżek ?

Odp. Stawki szacowano zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Termin uchwalenia stawek upłynął 31 grudnia 2012 r. Stawki podlegać będą weryfikacji.

Więcej na temat

Komentarze (23)

avatar
avatar
taka prawda (gość) balbina

Jak segregować śmieci w Polsce - patrz

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/internauci-smieja-sie-z-ustawy-smieciowej,5558852,14715932,fotoreportaz-maly.html

avatar
obserwator (gość)

Skoro stawki podlegać będą weryfikacji to proszę odpowiedź na pytanie kiedy będzie pierwsza weryfikacja stawek ?
Od 1 lipca moje śmieci nadal wywozi firma Alba pobierając opłatę 6,14 zł od osoby za śmieci niesegregowane. Dlaczego za segregowane śmieci mam zapłacić gminie Bytom 11,20 zł od osoby. Coś tu nie gra. Niech radni zweryfikują stawki opłat za śmieci od 1 lipca do czasu podpisania umowy z firmą wyłonioną w drodze przetargu. W innym przypadku będzie to okradanie mieszkańców Bytomia pod "płaszczykiem stanowionego przez radnych prawa lokalnego".

avatar
balbina (gość)

Wszystko super. Jest tylko mały problem - może by mnie ktoś poinformował jak mam segregować te śmieci? Żadnych ulotek, żądnych plakatów, żadnej informacji, a ze strony URZĘDU MIEJSKIEGO cudowna ulotka się nie otwiera od tygodnia. SUPER !!!

avatar
Zdziwiony (gość) Adaś

Gdyby tylko Gmina powzięła oszczędności na MENu i tzw. biednych to i podatku od śmieci nie musiałaby wprowadzać. Tym bardziej w roku kalendarzowym - rozliczeniowym. I co na to US i sam pan Vicent z PełO na to ????????????????????????????? Już nie wspominam o Trybunale Konstytucyjnym, bo równie o to samo PZPN musiałbym zapytać

avatar
pisryl (gość) POtoDNO!!!

To nie paczocha ma takich fanów. To są jego zmuleni wrogowie co jeszcze poświątecznych dniach nie dojszły do siebie, bo wciągnęłły w siebie duże zawartości alkoholu i trawy. Czily trzy kreski trawy zwanej szczawiem a ponad to mirabelki i ulęgałki, które teraz im tkwio w nosie i dostęp tlenu blokujo. No i to z tego powodu te wpisy, o które chco a niestety nie mogo przeprosić

avatar
Proszę mi to dokładnie wyjaśnić i bez mataczenia ;) (gość)

Co to właściwie oznacza, bo albo ja tępa jestem albo ktoś tu coś zamula: Zgłoszenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy osób zamieszkujących daną posesję a nie zameldowanych. Natomiast weryfikacja danych zawartych w omawianej deklaracji będzie między innymi weryfikowana na podstawie danych meldunkowych." Pytanie było,co gdy FAKTYCZNIE zamieszkuje i śmieci JEDNA OSOBA, mimo że zameldowane są 3 ?

avatar
Romek (gość)

Gmina tak świadczy usługi komunalne, że po przejściu opadów śniegu miasto wygląda jak afganistan. Co dopiero będzie w lipcu ? Zamiast śniegu będą walały się śmieci.

avatar
paczocha fan (gość)

Liczyłeś na przedświąteczny cud ze strony układu PIS/BIS+SLD+WB+kawałek PO?
Jeżeli tak, to idź do lekarza a potem na wybory i zagłosuj na PdB...
Na zbity pysk wywalić tego gno..ja jarosza, tego esbeka za to jak wyglądało miasto w święta. to by..dle nie nadaje się do niczego,niech pilnuje swojej baby.rogi już rosną

avatar
Adaś (gość)

Ja nie mam w mieszkaniu miejsca na kilka kubłów do segregacji ale to nic nie szkodzi.
Będę wszystko wrzucał do jednego, a następnie z tym wielkim worem wyjdę przed blok, założę rękawicę i odpadek po odpadku będę wyciągał i wrzucał tam gdzie trzeba. Segregował będę. Po powrocie do mieszkania rękawicę umyję i usiądę w fotelu w poczuciu spełnienia obywatelsko-ekologicznego obowiązku. A to wszystko za jedyne 2x tyle ile płaciłem wcześniej, za opcję bez rękawicy.

avatar
ceper (gość)

Chciałbym zapytać kto będzie odpowiadał za nadpłaty śmieciowe i jaka będzie tej kasy nadpłaconej kontrola. Szczególnie, że jako najbiedniejsi mieszkańcy Unii zarabiamy 5 krotnie mniej niż np. Niemcy To i śmieci wsadzamy 10 krotnie mniej, bo dodatkowym strażnikiem jest administrator sm który ciągle dźwiga czynsze, by już całkiem blank nie było co wciepnąć do chasioka. Pytam więc kto będzie kontrolował te nadpłaty, by nie było tak, że znowu pierwsi do niej dobiorą sie nauczyciele. Jako że im jedynym kasa nie śmierdzi a ciągle im mało

avatar
Aleś (gość) kosmiczny burak

Oj, święta racja. Jednak ja mam nadzieję chociaż to nie powód do dumy, Jednak mam nadzieję że to się zacznie zmieniać A punkty zapalne i mocno zaśmiecone będe wskazywał na tej stronie i koniec zamiatania pd dywan

Wybierz kategorię