Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Społeczna Zintegrowana Szkoła Sportowa. Pierwsza taka w Polsce!

Magdalena Nowacka - Goik
Bytom: Społeczna Zintegrowana Szkoła Sportowa. Pierwsza taka w Polsce! Jest ich zaledwie ośmioro. To mali mieszkańcy Bytomia, Chorzowa oraz Rudy Śląskiej. W sumie troje ośmiolatków oraz pięcioro siedmiolatków. Tworzą pierwszą klasę w Społecznej Zintegrowanej Szkole Sportowej, która od 1 września działa w Bytomiu. Prowadzi ją Śląski Związek Uczniowskich Klubów Sportowych. Uczą się tu dzieci pełno- i niepełnosprawne. Sport jest pomysłem na integrację, rehabilitację i partnerski rozwój. Takiej szkoły nie ma w całej Polsce!

Bytom: Społeczna Zintegrowana Szkoła Sportowa.
To pierwsza taka szkoła w Polsce. Sportowa i integracyjna jednocześnie. No i bez opłat
Uczy się tu ośmioro dzieci: niepełnosprawne ruchowo, intelektualnie i zdrowe. Razem

Integracja w pełni i sport łamiący bariery

Czym różnią się jeszcze od klas integracyjnych w innych szkołach? Założeniem, że liczba dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych w klasach ma być mniej więcej równa. Nie tak, jak w "zwykłych" klasach integracyjnych, gdzie niepełnosprawnych uczniów w klasie jest zaledwie kilkoro - Niepełnosprawne dzieci często cechuje zaniżony poziom samooceny - mówi Andrzej Wróblewski, dyrektor szkoły . - Sport jest doskonałym obszarem zmiany takich postaw. Dzieci poznają swoich bohaterów - paraolimpijczyków, którzy mimo niepełnosprawności osiągają prawdziwe sukcesy. To dodaje zapału i sił , aby w czasie treningu i nauki pokonywać własne ograniczenia. Do tego dochodzi stały element jak najpełniejszej integracji ze sprawnymi rówieśnikami - podkreśla dyrektor Wróblewski.
Szkoła działa od września i na razie jest tu jedna klasa, ale w przyszłym roku szkolnym w planach jest prowadzenie klasy pierwszej i drugiej. Jedna klasa może składać się z maksymalnie 12 uczniów (5 chorych i 7 zdrowych).

Kto może się tu uczyć? Nie ma opłat, to ważne

Szkoła jest całkowicie bezpłatna i to dla rodziców na pewno ważna informacja. Bo przecież wielu z nich i tak płacą kosztowna rehabilitację. Bezpłatna oczywiście także dla uczniów w pełni sprawnych.
- Uczniowie, którzy obecnie uczą się w naszej placówce to dzieci zarówno z niepełnosprawnością ruchową jak i intelektualną (w stopniu lekkim) - mówi Szymon Skowroński, pełnomocnik dyrektora ds. marketingu i zarządzania. - Mają też inne zaburzenia rozwoju, np. afazję ruchową oraz zaburzenia zmysłów (niedosłuch). Założyliśmy także, że do szkoły mogą uczęszczać również dzieci z niedowidzeniem, autyzmem czy zaburzeniami rozwoju mowy oraz ruchu - mówi Skowroński. Plus oczywiście dzieci w pełni zdrowe. Wbrew pozorom , jak zapewniają prowadzący, zapisanie dziecka niepełnosprawnego do tej szkoły nie wiążę się ze szczególnymi warunkami czy egzaminami. Wystarczy zgłoszenie rodzica bądź innego opiekuna prawnego. Można to zrobić osobiście, telefonicznie czy nawet mailowo. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością trzeba jedynie przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności. Zajęcia mają charakter rekreacyjny (sala gimnastyczna i basen). Dla dzieci niepełnosprawnych prowadzona jest indywidualizacja nauczania oraz zajęcia dostosowane do potrzeb dziecka o charakterze rehabilitacyjnym. Przewodniczącym komitetu honorowego szkoły jest poseł Marek Plura, który sam porusza się na wózku inwalidzkim. Podkreśla, że sport nie może być limitowany tylko dla zdrowych rówieśników. A dzieci niepełnosprawne powinny też poznać przyjazną, sportową rywalizację. I taka ma być ta szkoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto