Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Romowie w SP nr 16 dobrze się czują. Nie ma barier

Magdalena Nowacka-Goik
sesja w dzielnicy Bobrek, jesień 2012;
autor zdjęć: Adam Andrecki 
autorki aranżacji: Aleksandra Cieplinska, Renata Księżopolska, Beata Michalska- nauczycielki SP 16 Bytom

sesja w Parku Miejskim im. Kachla w Bytomiu, jesień 2013; 
autorka zdjęć: Teresa Rańć
autorki aranżacji:  Aleksandra Cieplinska,  Beata Michalska- nauczycielki SP 16 Bytom

sesja portretowa w szkole, X 2013;
autorka zdjęć:  Teresa Rańć
autorki aranżacji:  Aleksandra Cieplinska - nauczycielka SP 16 Bytom

sesja do kalendarza na 2015 zrealizowana w szkole; XI 2014;
autorka zdjęć: Aleksandra Cieplinska
autorki aranżacji:  Aleksandra Cieplinska i Renata Księżopolska - nauczycielki SP 16 Bytom
sesja w dzielnicy Bobrek, jesień 2012; autor zdjęć: Adam Andrecki autorki aranżacji: Aleksandra Cieplinska, Renata Księżopolska, Beata Michalska- nauczycielki SP 16 Bytom sesja w Parku Miejskim im. Kachla w Bytomiu, jesień 2013; autorka zdjęć: Teresa Rańć autorki aranżacji: Aleksandra Cieplinska, Beata Michalska- nauczycielki SP 16 Bytom sesja portretowa w szkole, X 2013; autorka zdjęć: Teresa Rańć autorki aranżacji: Aleksandra Cieplinska - nauczycielka SP 16 Bytom sesja do kalendarza na 2015 zrealizowana w szkole; XI 2014; autorka zdjęć: Aleksandra Cieplinska autorki aranżacji: Aleksandra Cieplinska i Renata Księżopolska - nauczycielki SP 16 Bytom Adam Andrecki, Teresa Rańć i Aleksandra Cieplinska
Szkoła Podstawowa nr 16 integruje dzieci ze środowisk romskich z pozostałymi. Są efekty i... kalendarz A w nim : Radosne, uśmiechnięte dzieciaki. Romskie i nieromskie. Razem. Obejmujące się. W kolorowych strojach. Bez przymusu, spontaniczne.

Bytom : Romowie z podstawówki w Bobrku
To uczniowie i uczennice SP nr 16 im. Marii Konopnickiej w dzielnicy Bobrek. Tak, w "tym" Bobrku, dzielnicy o której mówi się że jest trudna, zaniedbana, gdzie problemów, zwłaszcza związanych z biedą, nie brakuje. I mieszka tu sporo Romów. A zdjęcia zrobione zostały podczas sesji, która jest częścią romskich projektów, wprowadzonych przez szkołę już w 2012 roku.

W 2013 stworzyli świetlicę integracyjną "Amaro Strychos". A za swoje działania otrzymali nagrodę w konkursie Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej.

- Do naszej szkoły chodzi obecnie 22 dzieci z rodzin romskich - mówi Dorota Żuber, dyrektorka szkoły. - Z każdym rokiem jest ich coraz więcej i wszystkie sobie coraz lepiej radzą. Mamy świadomość, że budowanie dobrych relacji w tak różnym społeczeństwie jest ważne już na tym etapie. I mogę powiedzieć, że nam się tu udało. Dla naszych dzieci nie ma znaczenia, że ktoś w szkole jest Romem czy Romką. Dla nich to po prostu kolega i koleżanka. Czasem najlepsza - podkreśla.

Dużą rolę w zbliżeniu dzieci odgrywa funkcjonująca od 2 lat świetlica integracyjna dla dzieci pochodzenia romskiego i polskiego "Amaro Strychos". Prowadzą ją osoby z odpowiednim przygotowaniem, wśród nich nauczycielka po studiach o kierunku romologia i dorosła opiekunka z rodziny Romów . W świetlicy są zajęcia dla dzieci i rodziców. Poznają kulturę i historię romską. Zapraszani są artyści romscy. Odbywają się zajęcia językowe i logopedyczne, warsztaty malarskie, wspólne wyjścia do kina , teatru czy muzeum.
- Przełamaliśmy wiele barier, uprzedzeń wobec Romów, ale i odwrotnie. Dzięki dzieciom. To nas naprawdę cieszy - podkreśla dyrektorka szkoły .

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto