Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Rewitalizacja kościoła św. Jacka i stworzenie świetlicy środowiskowej na Rozbarku ZDJĘCIA

Redakcja
Rewitalizacja kościoła św. Jacka
Rewitalizacja kościoła św. Jacka Witold Trólka
W czwartek, 29 sierpnia Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego - i ks. Tadeusz Paluch - proboszcz parafii św. Jacka w Bytomiu - podpisali umowę na rewitalizację kościoła św. Jacka na Rozbarku oraz stworzenie przy nim świetlicy środowiskowej - Rozbark dla młodych. Świątynia ma zyskać nowe oblicze zarówno na zewnątrz, jak i w środku, a do świetlicy będzie mogło uczęszczać kilkudziesięciu bytomian.

Rewitalizacja kościoła św. Jacka i stworzenie świetlicy środowiskowej na Rozbarku

Kościół św. Jacka w Bytomiu ma już ponad 100 lat i jest wpisany na listę zabytków województwa śląskiego. Świątynia wybudowana w stylu neoromańskim znajduje się w Rozbarku - dzielnicy Bytomia - i jest niewątpliwie jedną z niewielu tak pięknych wizytówek miasta.

Fundusze europejskie, które udało się pozyskać na rewitalizację kościoła mają zapobiec jego niszczeniu i zwiększyć atrakcyjność kulturalną obiektu, aby mógł się on otworzyć na turystów i zwiedzających.

W ramach rewitalizacji, która czeka kościół św. Jacka, mają zostać przeprowadzone kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie i remontowe zabytkowej świątyni. Ich zakres obejmie m.in. remont wieży północnej i sygnaturki, jak i pokrycia dachowego wraz z naprawą systemu odwadniania dachu. Odnowiona i oczyszczona zostanie elewacja i stolarka drzwiowa świątyni. Wewnątrz budynku remont będzie dotyczył ścian, posadzek oraz sklepień. Wymianie ulegną instalacje elektryczne, a kaplice boczne zostaną zaadoptowane do celów dydaktycznych.

Wartość przedsięwzięcia do 21,5 mln zł. Prace mają zakończyć się w 2020 roku.

- Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu. Z jednej strony zabytkowy kościół, z drugiej ogromna energia gospodarza tego miejsca i jego działania na rzecz walki z wykluczeniem społecznym. Potrzebujemy więcej takich projektów, pracy w trudnym środowisku, z ludźmi wykluczonymi przez biedę i brak perspektyw, co jest szczególnie widoczne tu, w Bytomiu. To odważny projekt wyjścia do ludzi, wyrwania ich z tej pętli niemocy, w której tkwią – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Druga z umów podpisanych przez proboszcza i marszałka dotyczy utworzenia świetlicy środowiskowej - Rozbark dla Młodych. Zostanie ona stworzona w ramach istniejących już budynków, którymi dysponuje parafia św. Jacka, a jej działalność będzie skupiała się głównie na programach z zakresu animacji, profilaktyki i terapii.

Celem, który przyświeca powstaniu świetlicy, jest podniesienie dostępności i jakości usług zapobiegających ubóstwu u wykluczeniu społecznemu. Jest to działalność wspierająca rodziny w procesie wychowania i przygotowywania dzieci oraz młodzieży do samodzielnego życia, co często ze względu na warunki środowiskowe bywa trudne.

Do placówki będzie mogło uczęszczać 50 podopiecznych (dzieci i młodzieży) oraz 20 osób z ich otoczenia (rodziców lub opiekunów). W ramach projektu udzielane będzie również wsparcie osobom niepełnosprawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bytom: Rewitalizacja kościoła św. Jacka i stworzenie świetlicy środowiskowej na Rozbarku ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto