Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Miechowice - dzielnicowy dodatek DZ już 23 maja

Magdalena Nowacka-Goik
Paweł Szałankiewicz
Bytom - Miechowice. W piątek, 23 maja, specjalny dodatek poświęcony w całości dzielnicy. Mówią, że to "sypialnia". A jednak to "Mechtal" jest jedną z bardziej popularnych dzielnic miasta.

Bytom - Miechowice

W dzielnicy Miechowice mieszka obecnie około 23 tysięcy osób. Jak podkreśla Tomasz Cichy, szef tutejszego komisariatu, to jedna ze spokojniejszych dzielnic w Bytomiu, chociaż w dużej części tworzą ją blokowiska.

Mimo tego obrazu "miejskiej sypialni", to dzielnica, gdzie ludzie chętnie się integrują i lubią społeczne działania. Miechowice jako osiedle, zajęło trzy lata temu w rankingu DZ jedną z największych pozycji wśród śląskich osiedli powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
Natomiast w ubiegłym roku, miechowickie Przedszkole nr 58 zdobyło w naszym rankingu pierwsze miejsce! To tu działała jeszcze do niedawna rada dzielnicy i stąd pochodzi Łukasz Osóbka, który wygrał śląską edycję "Patriotycznie Zakręceni", organizowaną przez portal Nasze Miasto.pl.
- Mieszkam tu od urodzenia - mówi Łukasz Osóbka. - Mam ogromny sentyment do tej dzielnicy. Jej największe atuty to zabytki, słynny pałac Wincklerów, niestety w coraz gorszym stanie i cały szlak Matki Ewy. Chociaż dla wielu skojarzenia z dzielnicą to wieżowce, mamy przecież Miechowicką Ostoję Leśną czy staw Brantka. Jedyne na co naprawdę można ponarzekać, to zbyt mała liczba parkingów - mówi.
Podobne zdanie o Miechowicach ma Michał Staniszewski, kiedyś radny RM oraz dzielnicy, inicjator akcji "Ratujmy pałac". To właśnie z Miechowic pochodzą tak wybitne postaci jak ks. Norbert Bonczyk czy Matka Ewa, a o znaczeniu tego miejsca na mapie Śląska zadecydowała rodzina Tiele-Wincklerów. Co ciekawego dzieje się w dzielnicy? Przeczytacie 23 maja.
A na razie zapraszamy do naszej galerii zdjęć z Miechowic

Z historii

Pierwsze wzmianki na temat Miechowic pochodzą z 1336 roku. Do początków XV wieku były wsią książęcą.
Herbem Miechowic był wóz drabiniasty z woźnicą, ciągnięty przez jednego konia, nad którym umieszczonych było dziewięć gwiazd. Tło herbu było w górnej części niebieskie, w dolnej żółte. Szybki rozwój Miechowic miał miejsce po zakupieniu wsi przez Ignacego Domesa w roku 1812, i uruchomieniu tu w 1823 roku jednej z największych wówczas na Górnym Śląsku kopalni galmanu "Maria". Najważniejsze zabytki to kościół św. Krzyża - wybudowany w latach 1857-1864, kościół Bożego Ciała - wzniesiony w latach 1914-1917, teren pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów , kaplica św. Barbary i zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto