Świat z klocków lego w Teatrze Rozbark to wystawa przygotowana przez Stowarzyszenia Zbudujmy.To zrzeszającego fanów klocków lego. Są tu wspaniałe zamki, pałace, kamienice, ale także np. dawny dworzec bytomski. Ekspozycję można też oglądać jeszcze w niedzielę, 19 marca, w godz. 10-15. Wstęp wolny.

Największy element wystawy ma 25 m kw. Budowa trwała około trzech lat.

- Tempo budowy zależy od wolnego czasu i dostępności klocków. Znajdujący się tu kościół powstał w trzy dni, ale wszystkie klocki mieliśmy pod ręką. Bywa jednak, że niektóre trzeba sprowadzić zza granicy, więc czas się wydłuża - mówią Krzysztof Choroś i Robert Tyborski, krakowscy członkowie Stowarzyszenia Zbudujmy.To.

W tej makiecie postawili na realizm, ale tu i ówdzie można wypatrzeć jakąś księżniczkę czy inną postać z innej rzeczywistości.

Pasjonaci klocków lego znajdują się wśród ludzi różnych zawodów, choć najwięcej jest ich wśród informatyków. Stowarzyszenie Zbudujmy.To jest organizacją ogólnopolską. Najwięcej członków pochodzi z Trójmiasta, Warszawy, Śląska i Krakowa.

- Bawimy się tym i choć budowa takiego czy innego obiektu zajmuje dużo czasu, to jednak nie jest to stała ekspozycja. Staramy się coś w niej zmieniać. Kolega-autor kamienic trochę je przebudował, a część wiejska tej makiety powstała od zera - mówi fani klocków z Krakowa.

Na liście eksponatów jest 113 pozycji, ale można śmiało powiedzieć, że jest ich około 200, ponieważ te drobniejsze figurują pod jedną nazwą.

- Fajne na tej wystawie jest to, że eksponaty nie są za szybą, ale można ich dotknąć - mówi bytomianin, który na wystawę przyszedł w sobotę z synem i córką.

Można nie tylko dotknąć, ale i samemu spróbować stworzyć podobne cudeńka. Jest tu bowiem część, w której klocki są dostępne dla wszystkich chętnych. Można się pobawić.

Członkowie stowarzyszenia nie tylko poświęcają klockom każdy wolny czas, ale i urlopy dostosowują do terminów wystaw. Nie zawsze jest to taka duża wystawa, jak w tej chwili w Bytomiu. Bywają mniejsze. Całkiem mala odbędzie się w kwietniu w Witnicy, nieco większa - w maju w Sławkowie, planowane są dwie ekspozycje w Warszawie, potem być może przyjdzie czas na Trójmiasto.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!