Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom garnitury - firma zmienia siedzibę

Krzysztof Szendzielorz, MANO
Bytom garnitury - firma zmienia siedzibę: Garnitur "Bytom" z... Krakowa. Zakłady odzieżowe Bytom mają nową siedzibę. O kadrę łatwiej w Małopolsce?

Bytom garnitury - firma zmienia siedzibę
Marka Bytom nie zniknie, a szwalnia nadal będzie w Tarnowskich Górach

Zakłady odzieżowe Bytom, jeden z symboli naszego miasta, ale i całego Śląska pod koniec ubiegłego roku pożegnały się z Bytomiem. Można to nazwać symbolicznym pożegnaniem, bo firma zmieniła swoją główną siedzibę. Teraz zarząd firmy Bytom S.A. urzęduje w Krakowie.

Kierownictwo przedsiębiorstwa zmieniło statut firmy. Tam znalazła się już nowa siedziba zarządu. Wcześniej mieściła się w Bytomiu przy ul. Wrocławskiej. W Krakowie było do tej pory tylko biuro.
W biurze zakładów zapewniono nas, że firma szczyci się tym, że jest polską firmą z wieloletnią tradycją datowaną od 1945 roku. Nazwa marki oraz firmy jest polska, mimo panującego trendu na obce nazwy.

- Nasi konstruktorzy to wyspecjalizowani specjaliści pochodzący ze Śląska, z wieloletnim stażem, którzy pielęgnują tradycję szycia garniturów bytomskich od wielu lat - mówi Krzysztof Pyzik, kierownik ds. marketingu w Bytom S.A.
Co zatem zakłady mają jeszcze wspólnego z naszym regionem? Jeszcze wiele, choć już może mniej z samym Bytomiem.
- Wszystkie garnitury produkowane są w spółce produkcyjnej zakłady odzieżowe Bytom sp. z o.o. w Tarnowskich Górach. Garnitury z metką Bytom są tam szyte od 1968 roku - wyjaśnia Pyzik.
Kierownik marketingu wyjaśnia także, po co jego firmie była zmiana głównej siedziby.
- W związku ze zmianą profilu spółki, z końcem 2010 roku, z produkcyjnej na zarządzającą marką, siecią sklepów detalicznych i komunikacją marketingową, pojawiła się potrzeba stworzenia nowej organizacji zatrudniającej wyspecjalizowaną kadrę menedżerską z kompetencjami odpowiadającymi nowym potrzebom spółki - tłumaczy Pyzik. W stolicy małopolski ma być o taką kadrę łatwiej niż na Śląsku.
- W Krakowie prowadzi działalność kilka firm odzieżowych, dostęp do takiej kadry okazał się łatwiejszy. Z uwagi na kwestie organizacyjne biuro spółki powstało w Krakowie, a po 3 latach utworzono tutaj siedzibę - dodaje kierownik ds. marketingu.
Bytom S.A. reklamuje się, jako marka dla współczesnych mężczyzn, szczególnie tych z kręgów biznesowych. Oferta marki to pełna stylistycznie kolekcja mody męskiej dostępna jest obecnie w 72 sklepach w Polsce i sklepie internetowym. Niemniej od pewnego czasu w ofercie spółki można też zauważyć kolekcje damskie. Za marynarki i spodnie panie muszą tutaj zapłacić ponad tysiąc złotych. Jest to zatem także oferta do zamożniejszego klienta.
Zakłady Bytom realizowały też specjalne zamówienia. Na przykład dla naszych sportowców, o czym już pisaliśmy. Przypomnijmy, że w garniturach Bytom nasi sportowcy pojechali na olimpiady m.in. do Monachium i Pekinu.
- Na Śląsku mamy świetnych krawców, nic zatem dziwnego, że to właśnie u nas szyto stroje sportowcom - mówiła nam Gabriela Dziura, kierowniczka zakładów odzieżowych Bytom w Tarnowskich Górach. Doskonale pamiętała czasy, kiedy ubierano polskich olimpijczyków.
- W 1972 r. szyłyśmy garnitury naszym piłkarzom na Igrzyska Olimpijskie: były tak piękne, że musiało być złoto - wspominała pani Gabriela. - Garnitury szyliśmy z wysokogatunkowej wełny. W ciemnym kolorze, klasyczne, z nakładanymi kieszeniami bocznymi i górną, na której był nasz orzełek. Lato, Górski i Piechniczek, przyjechali do nas, a my brałyśmy miary - dodała. Na igrzyska olimpijskie w Pekinie zakłady też szyły stroje wyjściowe dla olimpijczyków. Były biało-granatowe.
Zakłady Bytom S.A. są już jednym z nielicznych przykładów śląskich firm odzieżowych. Wiadomo nie od dziś, że, że wiele znanych nam marek, chociażby w galeriach handlowych powstaje w Azji ze względu na tanią siłe roboczą. W sąsiednich Tarnowskich Górach znane były zakłady odzieżowe Tarmilo, które specjalizowały się w szyciu odzieży dziecięcej. Spółka została zlikwidowana pod koniec ubiegłej dekady z powodu kłopotów finansowych. Poprzednikiem Tarmilo była firma odzieżowa Ostaw, która do 1951 roku była oddziałem zakładów Bytom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto