Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim. Nowa aranżacja i pomysły

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim. Nowa aranżacja i pomysły. W niedzielę 8 października, odbył się dzień otwarty. Galerię po remoncie obejrzało około 400 osób. Naprawdę warto.

Bytom: Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim. Nowa aranżacja i pomysły. W niedzielę 8 października odbył się dzień otwarty. Galerię po remoncie obejrzało około 400 osób. Naprawdę warto.

Przestrzeń ekspozycyjna została gruntownie odrestaurowana i zmodernizowana, dzięki czemu zwiększa się komfort zwiedzania. Do dyspozycji gości są wygodne fotele i pufy, w których można się relaksować, podziwiając dzieła sztuki wybitnych polskich twórców. Zniknęła zieleń ścian - jest złoto i szafir. Uważni zorientują się, że barwy kojarzą się ze Śląskiem i samym Bytomiem.

Ekspozycja licząca łącznie 155 eksponatów (obrazów i rzeźb) została na stałe rozszerzona o dzieła Stanisława Szukalskiego pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, a dotąd niepokazywane na wystawie stałej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują rzeźby Ezop i Orator.

W niedzielę na miłośników sztuki, którzy przyszli zobaczyć Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim, czekało wiele niespodzianek. Było oprowadzanie z kuratorem, konkursy dla dzieci i dorosłych, album malarstwa(obrazy z MGB) w promocyjnej cenie, a także "Malarski deser", czyli prezentacja tych dzieł, których do tej pory nie można było tu zobaczyć. To nowy pomysł szefostwa i pracowników MGB: w ramach cyklu, co miesiąc będzie można zobaczyć wyjątkowe obrazy, należące do Muzeum. W październiku są to : Portret dr Drucknera Józefa Mehoffera, Portret Eweliny Markus Romana Kramsztyka i Paź Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

- Widzowie, chcą jeszcze więcej obrazów, a zachwyt budzi ogólny wystrój - nie ukrywa zadowolenia Leszek Jodliński, dyrektor MGB. - Padają określenia, ze zrobiło się światowo. Doceniono doświetlenie i komfort zwiedzania, który zdecydowanie się zwiększył. Powodzenie foteli sprawia, ze może trzeba będzie jeszcze kilka dokupić, by każdy mógł siedząc w nich wygodnie, pokontemplować obrazy- podkreśla dyrektor.

Plus zyskała kawiarenka (ma rozwijać swoje usługi). Pochwalono także strefę wolnego Internetu i kartki do spaceru po galerii - z wykazem gdzie są poszczególni malarze.

Część osób zwracało jednak uwagę, że przydałyby się audioprzewodniki. Dyrekcja docenia ten pomysł, chociaż bardziej skłania się ku specjalnym aplikacjom na telefon.

Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim powstała w 1946 roku i obejmuje kolekcję obrazów od początku XIX wieku do połowy XX wieku. Ekspozycja ta ma układ chronologiczno-problemowy przedstawiający rozwój sztuki i jej kierunki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto