(© Grzegorz Goik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bytom : Budżet obywatelski 2015. Dwa miliony dla mieszkańców. Konsultacje społeczne już się rozpoczęły. Do 27 lutego można zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały, którą radni zajmą się podczas marcowej sesji Rady Miejskiej.

Bytom : Budżet obywatelski 2015. Dwa miliony dla mieszkańców


Kwota na obywatelskie projekty jest ta sama, co w ubiegłym roku, ale nowa uchwała zakłada pewne zmiany.
W ubiegłym roku sporo projektów dotyczyło inwestycji na terenach szkolnych. To nie do końca podobało się mieszkańcom, którzy twierdzili, że na te inwestycje powinno się przeznaczyć inne źródła finansowania. Jak zapowiedział prezydent Damian Bartyla, uwagi mieszkańców zostały uwzględnione. I w tym roku projekty w ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane na terenach należących do gminy, ale nie na terenach miejskich jednostek organizacyjnych

Nowością jest też to, że projekt uchwały dopuszcza możliwość modyfikacji projektów na etapie ich opiniowania i weryfikacji. Może bowiem być tak, że nadesłane zostaną projekty, które będą dotyczyły tej samej inwestycji na tym samym terenie. Jeśli ich autorzy zgodzą się, wówczas projekty zostaną połączone, a poddane głosowaniu będą miały większą szansę na realizację (głosy nie będą się rozpraszać).

Dwa miliony złotych, które przeznaczono na realizację tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, zostały rozdzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców zamieszkujących daną dzielnicę, z tym że kwotą bazową jest 50 tys. zł.
Śródmieście – prawie 476 tys. zł (tu mieszka najwięcej osób). Drugą dzielnicą pod względem liczby mieszkańców Miechowice - 253 tys. zł. Szombierki - 245 tys.zł
Rozbark – 200 tys. zł, Stroszek – Dąbrowa Miejska – 161 tys. zł, Łagiewniki i os. Ziętka – po 122 tys zł., Karb – 106 tys. zł, Bobrek – 91 tys. zł, Sucha Góra – 82 tys. zł, Stolarzowice – 78 tys zł. i Górniki – 59 tys.zł.

Jeśli radni podejmą uchwałę na marcowej sesji, w kwietniu zostanie ogłoszony nabór projektów, które będzie można zgłaszać do 31 maja. Do 21 sierpnia zostaną one zweryfikowane pod względem formalnym, prawnym, merytorycznym i finansowym. Głosowanie nad projektami odbędzie się od 7 do 11 września, a do 30 września poznamy zwycięskie projekty.

Uwagi do projektu uchwały dotyczącej tegorocznego budżetu obywatelskiego można zgłaszać mailowo na adres: pz@um.bytom.pl

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!