Sprawdziły się prognozy IMGW dotyczące burz z możliwym gradobiciem, porywistym wiatrem i opadami deszczu. Burze pojawiły się w regionie w godzinach porannych i wieczornych. Straż pożarna interweniowała ponad 350 razy.

Burze z gradem i silny wiatr. Efekt - połamane drzewa, uszkodzone dachy, podtopienia

W czwartek 10 sierpnia w godzinach porannych nad północną częścią woj. śląskiego przeszła dość silna nawałnica. W godzinach wieczornych niemal w całym województwie śląskim pojawiły się natomiast burze z gradobiciem.

Ogromny grad spadł w Beskidach, szczególnie boleśnie odczuli go turyści poruszający się po szlakach.

Gradobicie odnotowali także mieszkańcy Sosnowca. Tutaj wieczorem spadł grad wielkości fasoli. Potężne ulewy przeszły też przez m.in. Katowice, Zabrze, Chorzów, Świętochłowice.

Liczne interwencje straży pożarnej

Ponad 350 razy straż pożarna interweniowała w województwie śląskim w związku z burzami, które wystąpiły z rana i wieczorem 10 sierpnia. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło powalonych drzew i zalanych piwnic. Gwałtownym burzom z porywistym wiatrem i ulewami miejscami towarzyszył grad.

- Taka nawałnica przyszła, że podobno najwyższe w Zbrosławicach się złamało. Szczęście, że nie spadło tam ani na nas.To była dosłownie chwila, nagle taki szkwał jak gdyby przyszedł. Ja wyszedłem na chwilę i tylko trzask usłyszałem i ono spadło – relacjonował mieszkaniec Zbrosławic.

"To była dosłownie chwila, nagle taki szkwał i złamał drzewo". Nawałnice na Śląsku


W Tarnowskich Górach na 23-letniego rowerzystę spadł konar drzewa. Mężczyzna trafił do szpitala.

W związku z nawałnicami jakie przeszły w czwartek w godzinach rannych, wieczornych i nocnych nad powiatami: tarnogórskim, kłobuckim, częstochowskim, m. Bytom, Dąbrowa G., Świętochłowice zastępy Straży Pożarnej interweniowały 351 razy, z czego 327 w związku z wiatrołomami ( interwencji nocnych - 250 w tym 93 wiatrołomów).

Do godz. 6:00 rano, łączna szacunkowa liczba klientów w woj. śląskim pozbawionych dostarczania energii elektrycznej to 9537 osób - szczegółowe informacje tutaj.

Najwięcej interwencji strażackich było w pow. tarnogórskim – 74.

PSP odnotowała:
lekkie uszkodzenia dachów: 16 mieszkalnych, 5 gospodarczych;
podtopienia: budynki – 1, drogi 4;
osoby poszkodowane: 1 osoba ranna.

O godz. 20.05, na szlaku kolejowym PKP: Racibórz- Krzyżanowice drzewo przewróciło się na sieć
trakcyjną. Była przerwa w ruchu kolejowym. Funkcjonowała wówczas komunikacja zastępcza. Przerwa w ruchu
trwała do godz. 00.01 dnia 11.08.2017 r.

A jakie straty wyrządziła burza w Twoim mieście? czekamy na komentarze i zdjęcia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Zobacz jak wyglądało czwartkowe gradobicie na Śląsku, sprawdź gdzie jest burza - kliknij w następną stronę...


Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

antek (gość)

kogo to obchodzi na biednych nie trafiło trzeba mieszkań w betonowych budynkach a nie w byle czym