Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bożena Kultys z Bytomia napisała książkę pt. „Stop oszustom”

Iwona Makarska
Iwona Makarska
Bytomianka Bożena Kultys napisała książkę pt. „Stop oszustom”. Dostępna jest już w księgarniach. 12 stycznia będzie promowana w Biurze Promocji Bytomia.

Jak rozpoznać oszusta? Czym różnią się poszczególne rodzaje oszustw i wreszcie co robić, by nie dać się oszukać? Tego wszystkiego dowiemy się z książki Bożeny Kultys z Bytomia pt. „Stop oszustom”, wydanej w listopadzie przez wydawnictwo Bogulandia. Składa się z dziewięciu rozdziałów, dotyczących problemów, które mogą dotknąć każdego z nas.

- Skupiłam się na metodach działania oszustów. Na początku piszę o pewnych cechach, po których można rozpoznać oszusta, ale nie dają one stuprocentowej pewności, bo oszuści dziś są bardzo kreatywni - mówi. - Kolejne rozdziały mówią o konkretnych oszustwach: finansowych, matrymonialnych, internetowych rekrutacyjnych, czy telefonicznych. W ostatnim rozdziale można przeczytać o tym, jak oszukiwane są osoby starsze i niepełnosprawne - dodaje.

Autorka oparła książkę na doświadczeniach z wieloletniej pracy w branży telekomunikacyjnej oraz windykacyjno-prawnej, a także na swoich własnych i osób z jej otoczenia, zaczerpniętych z życia. Są także opisy głośnych w swoim czasie w mediach przekrętów, takich jak Amber Gold i fałszywych pism z Polskiej Grupy Energetycznej.

- Sprzedawałam kiedyś olejki zapachowe na targach dominikańskich w Gdańsku. Były wakacje, chciałam dorobić. Podeszli do mnie ludzie, którzy wyglądali inaczej, niż wyobrażani przeze mnie oszuści. Było to dwóch mężczyzn, świetnie ubranych i wydawało mi się sytuowanych. Jeden z nich poprosił o zapach do samochodu. Miał za mało drobnych, więc dał 100 złotych. Jak poszli, zorientowałam się, że dostałam fałszywy banknot - mówi Kultys. - Kolejne zdarzenie. Poznałam człowieka, który chciał wziąć kredyt na swoją firmę. Musiał jednak wpłacić zaliczkę 10 tysięcy złotych. Okazało się, że w umowie był zapis, że wpłata nie gwarantuje otrzymania kredytu. Nie doczytał tego. W efekcie nie dostał ani kredytu, ani zwrotu tych pieniędzy - kontynuuje.

Takich przykladów można mnożyć. Niebezpieczeństw jest bardzo dużo. - Oszuści starają się zagrać na naszych emocjach, skłonić do podjęcia natychmiastowej decyzji, oferując duże korzyści. Warto pytać, analizować, sprawdzać. Bądźmy trzeźwo myślący - apeluje autorka.

Bożena Kultys pracuje obecnie w Fundacji Futprints, niosącej pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Wykłada na temat oszustw na spotkaniach profilaktycznych. Współpracuje także z bytomskim klubem „Aktywny Senior Aktywny Człowiek”. 12 stycznia o godz. 17 książka będzie promowana w Biurze Promocji Bytomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto