Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomskie służby idą w ślady włoskich ratowników. Karta ułatwi ratownikom pracę

Katarzyna Nylec
arc prywatny
Niepozorna, plastikowa, trwała karta w kolorze czerwonym. Na niej kilka pustych rubryk. Niepozorna plakietka, a może uratować nam życie, gdy liczą się sekundy. W zeszły piątek na terenie Bytomia rozprowadzono pierwsze karty ICE (In Case of Emergency).

Kolportaż 20 tysięcy specjalnych kart to druga taka akcja na regionie, po Rybniku. Popularyzowaniem posiadania przy sobie kart ICE wśród mieszkańców Bytomia, w ramach wspólnej akcji zajęli się poseł Jacek Brzezinka, senator Andrzej Misiołek, komendant miejski policji oraz WBK S.A. Unit Bytom.

Skrót ICE oznacza "w nagłym wypadku". Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych.

Dlaczego organizatorzy zabiegają to, by każdy miał przy sobie taką kartę? - Często bywa tak, że w razie wypadku służby ratownicze nie wiedzą, z kim się skontaktować w sprawie osoby poszkodowanej. Problem ten może rozwiązać posiadanie przy sobie karty In Case of Emergency. W szczególności, gdy ulegamy wypadkowi poza granicami kraju - tłumaczy asp.sztab. Adam Jakubiak, oficer prasowy bytomskiej policji.

Skrót ICE nie jest obcy ratownikom na całym świecie i ma wpływ na przebieg akcji ratunkowej osoby poszkodowanej np. w wypadku. Dzięki szybkiemu dotarciu do osób bliskich, służby uzyskują najważniejsze informacje o ofierze.

Na jeszcze inne zastosowanie karty zwracają uwagę bytomscy WOPR-owcy, którzy włączyli się w kolportaż plakietek. - Dzieci nie posiadają przy sobie dokumentów potwierdzających tożsamość, dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie takiej karty np. w kieszeni spodni malucha. W razie zaginięcia każdy z przedstawicieli służb bezpieczeństwa nie będzie miał problemów z dotarciem do rodziny dziecka - wyjaśnia Adam Moskwa, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bytomiu.

Pierwsze karty ICE trafiły do uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zainaugurowano akcję.

Organizatorzy kampanii zastrzegają jednak, że podanie grupy krwi nie zwalnia lekarza udzielającego pomocy medycznej od sprawdzenia danych. - Służby nie przyjmują tej informacji jako pewnik. Dane pozwalają na wstępną identyfikację ofiary lub osoby nieprzytomnej - ostrzegają policjanci.

Warto przechowywać kartę w innym miejscu, niż to, gdzie przechowujemy dokumenty. W razie utraty portfela lub kradzieży istnieje szansa na ustalenie tożsamości takiej osoby.

Dystrybucja kart prowadzona jest przez biuro posła Jacka Brzezinki, senatora Andrzeja Misiołka, bytomską policję i szkoły średnie.
Karty ICE dostępne są w oddziałach PCK w całym kraju oraz w e-sklepie na stronie www.pck.pl. Każdy z nas może samodzielnie wypełnić swoją kartę ICE.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto