MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu strzykawki stosują komputerową, magiczną różdżkę

Katarzyna Nylec
Centrum Stomatologii w Bytomiu zamiast igły używa komputera.

Płacz, zgrzytanie zębów i nietęga mina. Z takimi emocjami żegnają się najmłodsi mieszkańcy Bytomia. Dentystki nie znieczulają już strzykawką, a komputerem, który nazywają "magiczną różdżką". Cóż to takiego? Gadający po angielsku komputer z lampkami i końcówką w kształcie długopisu.

Poradnia Stomatologii Wieku Rozwojowego przy Akademickim Centrum Stomatologii w Bytomiu, jest pierwszą placówką uniwersytecką w Polsce, która do znieczulania dzieci przed zabiegami stomatologicznym stosuje komputerowe znieczulenie The Wand.

W ten sposób stomatolodzy chcą nie tylko zminimalizować ból małych pacjentów, ale także strach przed dentystą. Jak podkreślają specjaliści, nowa metoda pozwala także na lepszą współpracę lekarza z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie - to obserwacja, którą przeprowadzono po raz pierwszy w Bytomiu. Za znieczulenie małych pacjentów póki co płacą rodzice.

Póki co w poradni pracuje tylko jedno takie urządzenie, jednak dyrekcja już planuje zakup kolejnych, bo dzięki nim dzieci nie odczuwają bólu, nie widzą znienawidzonej strzykawki i lepiej znoszą także sam zabieg. - Znieczulenie z wykorzystaniem komputerowej metody stosujemy przede wszystkim u dzieci od lat 3 do wieku nastoletniego, czyli u tej grupy, którą nasza poradnia obejmuje swoim leczeniem. Wykorzystujemy je zarówno przy borowaniu i usuwaniu zębów, a także w skomplikowanym leczeniu kanałowym.

Fakt, ze podanie znieczulenia tą metoda jest bezbolesne, sprawia, że dzieci, które są wymagającymi pacjentami i niezwykle wrażliwymi na ból, znoszą je bez stresu i płaczu - wyjaśnia dr n. med. Daria Pietraszewska, kierownik przychodni. Sama metoda jest rewolucyjna. To mikroprocesor, nie ręka lekarza, jak to jest w strzykawce, steruje tempem podawania znieczulenia. Komputer kontroluje także ciśnienie, dzięki czemu maluchy nie czują rozpierającego bólu podczas podawania środka znieczulającego. Wkłucie w tkankę jest jednorazowe, dentysta nie musi zmieniać miejsca wkłucia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto