Wybierz region

Wybierz miasto

  Wolnocłowe Pyrzowice

  Autor: JD, wit

  2000-05-18, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  PYRZOWICE. Strefę wolnocłową otwarto wczoraj na terenie Portu Lotniczego w Pyrzowicach. To trzeci taki punkt na polskich lotniskach. Ń Jeśli port chce mieć status lotniska międzynarodowego musi mieć strefę wolnocłową Ń ...

  PYRZOWICE. Strefę wolnocłową otwarto wczoraj na terenie Portu Lotniczego w Pyrzowicach. To trzeci taki punkt na polskich lotniskach.
  Ń Jeśli port chce mieć status lotniska międzynarodowego musi mieć strefę wolnocłową Ń powiedział Marek Mutke, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, właściciela portu.
  6 lat trwały rozmowy na temat uruchomienia sklepu wolnocłowego w Pyrzowicach. Najpierw toczyły się spory kompetencyjne między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Gospodarki, kto ma taką decyzję wydać. Potem zmieniły się przepisy a na koniec trzeba było przeprowadzić weryfikację dokumentów, które po prostu się zestarzały. Dzięki przychyloności Głównego Urzędu Celnego i Straży Granicznej wreszcie, po Warszawie i Rębiechowie, uruchomiono sklep wolnocłowy w Pyrzowicach, którego właścielem jest ăBaltonaÓ.
  Ń Towary będą tańsze o 30-40 procent Ń zapewnił Kazimierz Wieteska, prezes ăBaltonyÓ.
  Na 60 metrach kw. powierzchni sklepu można zaopatrzyć się w luksusowe Ń alkohole, słodycze, papierosy i kosmetyki. Wstęp do sklepu jest jednak zastrzeżony tylko dla osób, które posiadają kartę pokładową z numerem lotu.
  Port w Pyrzowicach coraz wyraźniej nabiera charakteru międzynarodowego. Jesienią tego roku wojskowa część lotniska zostanie przekazana GTL-owi. To szansa na dalszą rozbudowę ăśląskiego okna na światÓ.
  Ń Przypadnie nam w udziale właściwie tylko sam teren lądowiska Ń mówi Jan Olbrycht, marszałek województwa śląskiego. Ń Okoliczne budynki zostaną przekazane Agencji Mienia Wojskowego. Większy teren, to na pewne większe możliwości rozwoju. Będziemy więc chcieli, aby powstało w Pyrzowicach centrum lotniczego transportu sanitarnego i profesjonalne zaplecze dla lotnictwa transportowego.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.