Wybierz region

Wybierz miasto

  Ukraina doceniła wiedzę

  Autor: Maria Klimczyk

  2005-11-04, Aktualizacja: 2005-11-04 11:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Profesor dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych w Bytomiu otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Ukrainy w Użgorodzie.

  Profesor dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych w Bytomiu otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Ukrainy w Użgorodzie. Jest jednym z nielicznych polskich profesorów medycyny, którzy takie wyróżnienie otrzymali.


  Narodowy Uniwersytet Ukrainy to ogromna uczelnia, na 20 wydziałach, między innymi na Wydziale Medycznym, studiuje 18 tysięcy studentów. Są wśród nich także Amerykanie.

  Profesor Sieroń współpracuje z użgorodzkim uniwersytetem już od dawna. Z ukraińskimi kolegami dzieli się wiedzą w zakresie zastosowania pól magnetycznych i diagnostyki fotodynamicznej we wczesnym wykrywaniu nowotworów. W 2002 roku bytomska klinika i ukraiński uniwersytet nawiązali bliską współpracę. – Koledzy z Ukrainy byli na stażu w Bytomiu i w Zabrzu, na kardiologii. Udało nam się także przekazać im nowoczesny sprzęt, między innymi aparat do leczenia polem magnetycznym. Dzięki tej współpracy powstały prace naukowe, dwa doktoraty i jedna habilitacja – mówi prof. Sieroń.

  Ta współpraca trwa nadal i zaowocowała również w inny sposób. Z okazji 60-lecia Narodowego Uniwersytetu Ukrainy zrodziła się tam i taka inicjatywa: żeby ludzi nauki z całego świata, współpracujących z uczelnią, uhonorować nadaniem tytułu doktora honoris causa. Otrzymali je naukowcy między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Irlandii i Czech. W dziedzinie medycyny doktorat był tylko jeden i otrzymał go profesor z Bytomia. – W uzasadnieniu po łacinie napisano, że ów zaszczytny tytuł otrzymałem za współpracę i wkład w naukę narodową i aktywność naukową w świecie – mówi Sieroń. – Dostałem medal i dyplom, podpisany przez profesora Mikołaja Vegesha, rektora uniwersytetu. Dla mnie była to niezwykłe wydarzenie. Dzień wcześniej wygłosiłem wykład laudacyjny poświęcony diagnostyce i terapii fotodynamicznej nowotworów. Główna uroczystość nadania doktoratów honoris causa odbyła się w teatrze, z udziałem kilku tysięcy ludzi – opowiada prof. Sieroń. – To wyróżnienie, które cenię sobie szczególnie. Bo w przeciwieństwie do polityków, otrzymałem je za konkretną wiedzę, a nie za polityczne dokonania.

  W listopadzie do Bytomia przyjadą lekarze z Ukrainy. Od stycznia przyszłego roku co miesiąc jeden ukraiński stażysta będzie pracował w bytomskiej klinice. Na wykłady do Użgorodu wyjadą, poza profesorem, także jego lekarze.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)