Wybierz region

Wybierz miasto

  Sposoby na odpady?

  Autor: Jolanta Szymczyk

  2000-05-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Sposoby na odpady? KATOWICE. Być może już wkrótce każdy z nas będzie mógł przynieść do supermarketu zużyte opakowania. Co z tym dalej począć, to już zmartwienie właścicieli sklepów.

  Sposoby na odpady?
  KATOWICE. Być może już wkrótce każdy z nas będzie mógł przynieść do supermarketu zużyte opakowania. Co z tym dalej począć, to już zmartwienie właścicieli sklepów. Ich obciąży prowadzenie, na własny koszt, selektywnej zbiórki odpadów.
  To jedno z rozwiązań, które wprowadza omawiany wczoraj na spotkaniu Polskiej Izby Ekologii projekt ustawy o opakowaniach. Dr Grzegorza Dobrowolskiego, eksperta Izby, niepokoi nałożenie na sprzedawców chemikaliów obowiązku pobierania od kupujących kaucji za opakowania z tymi substacjami. Wysokość kaucji ustalałby producent lub importer. Jej wysokość nie może przekroczyć 30 procent wartości towaru. Klient musiałby zwrócić opakowania do sprzedawcy, który oddałby mu pobraną kaucję.
  - Kto będzie sprawdzał, czy te opakowania są zwracane? - pytał Grzegorz Dobrowolski. - A może Inspekcja Handlowa będzie chodziła po domach i kontrolowała czy są w nich przechowywane opakowania po chemikaliach?
  Najwięcej emocji wśród członków Polskiej Izby Ekologii wzbudził temat kosztów wprowadzenia w życie nowych przepisów. Ponieważ nie można tu liczyć na żadne dotacje, to jak zwykle, za wszystko zapłaci ten, kto jest na końcu łańcuszka czyli konsument.
  (JSZ)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.