Wybierz region

Wybierz miasto

  Skromna stacja ma za sobą burzliwą historię

  Autor: (kag, ams)

  2008-08-22, Aktualizacja: 2008-08-20 14:50 źródło: Dziennik Zachodni

  Dworzec kolejowy w Mikołowie powstał w 1856 roku. Był wówczas stacją końcową uruchomionej przez Towarzystwo Kolei Wilhelma linii kolejowej prowadzącej z Czernicy. Miasto zyskało w ten sposób m.in.

  Dworzec kolejowy w Mikołowie powstał w 1856 roku. Był wówczas stacją końcową uruchomionej przez Towarzystwo Kolei Wilhelma linii kolejowej prowadzącej z Czernicy. Miasto zyskało w ten sposób m.in. połączenie z Orzeszem, a w niecałe dwa lata później również z Ligotą. Jednocześnie powstał bardzo okazały budynek stacyjny, z cieszącą się dobrą sławą restauracją.

  Dobra sława była jednak wszystkim, co pozostało po tej zabudowie, gdy w 1945 r. strawiły ją płomienie. Obok ruin postawiono wówczas prowizoryczny drewniany barak (potem murowany), który przetrwał aż do 1993 r. Wówczas oddano do użytku nowy, funkcjonalny budynek. Debiutował z 17 liniami kolejowymi. Teraz jest ich 13. Głównie są to połączenia relacji Katowice-Rybnik, Katowice-Racibórz i Katowice-Chałupki. Przez Mikołów kursuje także pociąg pospieszny Hutnik relacji Racibórz-Olsztyn. Oferta dotycząca połączeń jest od wielu lat niezmienna, a mieszkańcy nie zgłaszają własnych sugestii.

  Gruntownego remontu budynek dworca doczekał się dwa lata temu. Został wówczas m.in. wymieniony dach i oświetlenie. Rok później Śląski Związek Gmin i Powiatów w Katowicach zaproponował gminie, że przekaże jej nieodpłatnie dworzec i tak w lipcu do centrali PKP w Warszawie wpłynęły z mikołowskiego magistratu pisma w tej sprawie. Na razie, czekają na rozstrzygnięcie.

  Jedną z rzeczy szczególnie wyróżniających mikołowski dworzec są fragmenty niedokończonych wiaduktów. To pozostałość po sięgających dwudziestolecia międzywojennego planów wybudowania linii kolejowej łączącej Mikołów z Tychami. Na przeszkodzie budowniczym stanęła wojna.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)