Wybierz region

Wybierz miasto

  Polski prezydent Bytomia

  Autor: (pk)

  2004-12-15, Aktualizacja: 2004-12-16 12:01 źródło: Dziennik Zachodni

  Dla wielu mieszkańców Bytomia Piotr Miętkiewicz urósł do rangi symbolu. Zapisał się w historii miasta złotymi zgłoskami w ostatnich latach przedwojennych i w pierwszych po wojnie. Urodził się 4 listopada 1981 r.

  Dla wielu mieszkańców Bytomia Piotr Miętkiewicz urósł do rangi symbolu. Zapisał się w historii miasta złotymi zgłoskami w ostatnich latach przedwojennych i w pierwszych po wojnie.


  Urodził się 4 listopada 1981 r. w Mieczkowie pod Szubinem. W roku 1913 ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kcyni. W latach 1916-1919 studiował zaocznie na niemieckiej Akademii w Poznaniu. Później kontynuował studia na nowo otwartym Uniwersytecie Poznańskim. Był nauczycielem gimnazjalnym w Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim i Lesznie. W roku 1933 został oddelegowany do pracy w Polskim Gimnazjum w Bytomiu. Uczył języka niemieckiego.

  Od czerwca 1937 roku aż do wybuchu wojny pełnił funkcję dyrektora zasłużonej szkoły. Zalety charakteru i doskonała znajomość języka niemieckiego pozwoliły mu na załatwienie w urzędach niemieckich wielu drażliwych i delikatnych spraw.
  Miętkiewicz opuścił Bytom 24 sierpnia 1939 r. Osiadł w Krakowie. Tam związał się z podziemną organizacją ,Nowe Ziemie", grupującą Polaków ze Śląska i Pomorza Zachodniego. Na Śląsk powrócił w lutym 1945 roku, a 17 marca otrzymał nominację na pierwszego polskiego prezydenta miasta. Dzięki niemu wielu zasłużonych autochtonów uniknęło deportacji do Niemiec.

  Dzięki jego inicjatywie wiele bytomskich ulic otrzymało imiona działaczy spod znaku "Rodła" (Witczak, Olejniczak, Józefczak, Jainta, Smoleń). 24 października 1948 r. Miętkiewiczowi "podziękowano" za sprawowanie funkcji. Krótko jeszcze pracował w szkolnictwie, później zaś na chleb zarabiał w podrzędnej bibliotece.

  Zmarł 14 listopada 1957 r. Jego zapomniana i mocno zniszczona rodzinna mogiła f znajduje się na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)