MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Niezdareczki" śpiewają jak Ich Troje

STANISŁAW WAWSZCZAK
"Niezdareczka" na estradzie podczas ożarowickich dożynek.
"Niezdareczka" na estradzie podczas ożarowickich dożynek.
Zespół śpiewaczy "Niezdareczka" za kilka tygodni będzie obchodził pięciolecie swojego powstania. Z tej okazji w sobotę, 5 października o godz. 17.00, w sali OSP Niezdara jego członkowie uroczyście spotkają się ze swoimi ...

Zespół śpiewaczy "Niezdareczka" za kilka tygodni będzie obchodził pięciolecie swojego powstania. Z tej okazji w sobotę, 5 października o godz. 17.00, w sali OSP Niezdara jego członkowie uroczyście spotkają się ze swoimi sympatykami.

- Zespół powstał 5 listopada 1997 roku - mówi Aurelia Gnacik, prezes chóru. - Pomysł zrodził się w czasie koleżeńskich spotkań i wspólnych zabaw członków Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej z sołectwa Niezdara. Stwierdziliśmy, że nie znamy słów większości piosenek, więc postanowiliśmy uczyć się śpiewania. Z Urzędu Gminy Ożarowice otrzymaliśmy zgodę na powołanie zespołu. Jesteśmy zafascynowani naszą miejscowością. Niezdara jest jedna w Polsce.

Zgodnie postanowiliśmy nazwać zespół zdrobnieniem nazwy naszej wsi. Zajęcia zaczęła prowadzić Alina Spyra ze Świerklańca. Nikt ze zespołu nie miał wykształcenia muzycznego, ale z pasją uczyliśmy się śpiewać w czterogłosie. Myśleliśmy, że nie podołamy. W pierwszym okresie poznawaliśmy piosenki ludowe. Po dwóch latach instruktorka musiała z powodu choroby zrezygnować z prowadzenia zespołu. Potem było różnie, aż do roku 2000. Wtedy to pracę z zespołem rozpoczęła Ilona Bartoszek. Na początek nauczyła zespół śpiewać kolędy i pastorałki i w ciągu kilku dni przygotowała go do występów w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Dzisiaj w chórze jest trzydzieści osób, dwanaście altów, pięć sopranów, osiem tenorów, pięć basów. Występujemy w trakcie festynów, oprawiamy śpiewem uroczystości kościelne.

W czasie ożarowickich dożynek 21 września gminie nadano herb, a "Niezdareczka" zaprezentowała specjalnie na tę okazję przygotowany hymn, którego słowa napisał Stanisław Gnacik.

Na estradzie przedstawiono również projekt herbu Niezdary. Repertuar zespołu stanowią piosenki śpiewane na nutę ludową i znanych dzisiaj przebojów Golców, Brathanków czy Ich Troje. Słowa mówią żartobliwie o walorach wsi i o wszystkim, co się w niej dzieje.

- Niespełna dwa lata temu śląski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr polecił mnie jako dyrygenta - wspomina Ilona Bartoszek. - Choć z wykształcenia jestem romanistką, jedenaście lat uczyłam się w szkole muzycznej gry na skrzypcach i fortepianie, mam ukończony kurs dyrygentów i od szesnastu lat śpiewam jako chórzystka w tarnogórskim chórze "Kolejarz". Od pierwszej chwili spodobały mi się głosy "Niezdareczki".

Z zespołem współpracuje również znakomity akordeonista, Alfred Majerczak z Bytomia. Pomaga w przygotowaniu utworów na linię melodyczną znanych przebojów. One zawsze się podobają publiczności.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Niezdareczki" śpiewają jak Ich Troje - Bytom Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto